Nawet doświadczeni kierowcy bardzo często nie przykładają uwagi do tego, czy filtry w ich samochodach są w dobrym stanie. Jest to błąd, ponieważ filtry pozwalają oczyścić środowisko pracy pojazdu, zwiększają komfort kierowcy oraz żywotność niektórych części.

  1. Jakie są główne typy filtrów?
  2. Kiedy należy wymienić filtry?
  3. Jak wymienić filtry w aucie?

Na szczęście wymiana większości filtrów jest bardzo łatwa. Poniżej znajdziesz porady, które pozwolą ci samodzielnie sprawdzić ich stan, a w razie potrzeby wymienić zużyte filtry samochodowe na nowe.

Jakie są główne typy filtrów?

Regularna wymiana filtrów pozwala przez cały czas cieszyć się sprawnym funkcjonowaniem samochodowej mechaniki. Trudno więc zrozumieć osoby, które lekceważą zalecenia związane z kontrolowaniem ich stanu, szczególnie że zakup nowego elementu nie wiąże się z dużym wydatkiem, a samodzielna wymiana nie powinna stanowić problemu (przynajmniej w przypadku najpopularniejszych filtrów). Niektóre filtry występują w każdym aucie i to bez względu na typ pojazdu. Przykładem jest filtr powietrza oraz oleju. Dzięki nim silnik jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami. W autach na olej napędowy montuje się dodatkowo specjalne filtry paliwa. W przeciwieństwie do wspomnianych filtrów, które zabezpieczają auto, filtr kabinowy ma całkowicie inne zadanie. Stosuje się go po to, aby poprawić komfort kierowcy oraz pasażerów.

Kiedy należy wymienić filtry?

Ze względu na brak kontrolek, które mogłyby sygnalizować zużycie filtrów, trudno czasami określić stopień ich zużycia. Dlatego też można stosować się do uniwersalnych zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko jeżdżenia pojazdem z nieodpowiednimi filtrami.

Zdjęcie pochodzi z autodoc.pl

W przypadku filtru oleju, który jest jednym z podstawowych filtrów w każdym aucie wymianę najlepiej przeprowadzić raz w roku podczas wymiany oleju. Można też sprawdzić zalecenia producenta i wymieniać filtr po przejechaniu określonej ilości kilometrów. W przypadku filtrów powietrza częstotliwość wymiany zależy od tego, w jakim stopniu pojazd jest eksploatowany. Jeżeli ktoś jeździ autem tylko sporadycznie, wystarczy wymienić filtr raz na dwa lata. Przy większej eksploatacji warto go wymieniać co dwadzieścia tysięcy kilometrów. Jeżeli natomiast chodzi o filtr paliwa, którego zdaniem jest oddzielanie cząsteczek wody od oleju, wymianę można robić raz w roku lub po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Jest to niewielki wydatek, a dobry filtr może uchronić komorę spalania w silniku przed uszkodzeniami, których naprawienie byłoby skomplikowane. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto samemu wymieniać filtry, czy lepiej zlecić to doświadczonym specjalistom, sprawdź poniższe wskazówki dotyczące poszczególnych rodzajów filtrów stosowanych w samochodach.

Jak wymienić filtry w aucie?

Ze względu na to, że filtr oleju najlepiej jest wymienić w momencie zmiany oleju, warto zlecić to zadanie pracownikowi serwisu, który od razu zajmie się utylizacją starego oleju. Bez problemu można natomiast samodzielnie wymienić filtr paliwa. W zależności od marki pojazdu proces wymiany może wyglądać inaczej, ale z reguły jest jasno opisany w instrukcji pojazdu. Trzeba tylko zwrócić uwagę na kierunek przepływu paliwa, aby prawidłowo założyć nowy filtr. Na szczęście dzięki nadrukowanym strzałkom nikt nie powinien mieć z tym problemu. W przypadku filtru powietrza można podjąć się wymiany we własnym zakresie. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie zebrane w nim zanieczyszczenia mogłyby dostać się do wnętrza silnika.

Share.

Leave A Reply