Silnik samochodowy to urządzenie pracujące na niezwykle wysokich obrotach. Stałe ocieranie się o siebie elementów jednostki napędowej oraz proces spalania paliwa sprawiają, że temperatura w silniku jest bardzo wysoka. Gdyby nie system chłodniczy, dochodziłoby regularnie do przegrzania tej najistotniejszej części samochodowej. W takiej sytuacji silnik odmówiłby posłuszeństwa. Co więcej, awaria systemu chłodniczego grozi nawet zapaleniem się silnika. Układ chłodniczy, z chłodnicą na czele, jest zatem niezwykle istotny.

Jak działa chłodnica?

Chłodnica, czyli inaczej intercooler, to najważniejszy element układu chłodniczego. Aby wyjaśnić mechanizm jego działania, trzeba przedstawić cały proces schładzania silnika. Odbywa się on dzięki układowi chłodzenia, który składa się przede wszystkim z niewielkich rurek gumowych, znajdujących się w silniku. Przepływa przez nie płyn chłodniczy. Jest to specjalna ciecz, która przez niektórych kierowców zastępowana jest wodą. Praktyki tego typu są jednak bardzo niezalecane, ponieważ woda zamarza już w temperaturze poniżej 0 stopni. Natomiast płyny chłodnicze mają o wiele niższe temperatury zamarzania. Dzięki temu w każdych warunkach odpowiednio chłodzą silnika. Wracając do omówienia procesu chłodzenia silnika, płyn krąży w układzie zamkniętym, przepływając również prze gumowe rurki znajdujące się w silniku. Tam ciecz odbiera ciepło i transportuje je do wspomnianej już chłodnicy.

Kiedy płyn dostanie się do chłodnicy, przychodzi czas na jego ochłodzenie. Budowa intercoolera umożliwia szybkie oddanie ciepła z cieczy. Urządzenie składa się bowiem z licznych żeber, które znacząco zwiększają jego powierzchnię. Kiedy płyn zostanie schłodzony, jest z powrotem transportowany do silnika.

Czy intercooler może ulec awarii?

Jak każda inna część samochodowa, również intercooler może ulegać awariom. Najczęstszą jest uszkodzenie mechaniczne. Może dojść do rozbicia którejś części chłodnicy wskutek uderzenia, na przykład kamieniem. Dochodzi do tego dosyć często ze względu na położenie chłodnicy w samochodzie. Znajduje się ona zwykle w jego dolnej części. Ponadto zdarza się również, że z chłodnicy wycieka płyn. W takim przypadku urządzenie traci swoją wydajność, a czasami jest całkowicie niezdolne do pracy.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia chłodnicy, należy jak najszybciej udać się do warsztatu. Czasami możliwa jest naprawa, jednak przeważnie konieczna będzie wymiana elementu. Dopasowany do samochodu intercooler znaleźć można w Ucando.pl. Ten sklep internetowy oferuje szeroki wybór chłodnic oraz innych części samochodowych.

Share.

Leave A Reply