Dawniej służące przede wszystkim do nocnych pogawędek, później nieco zapomniane, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Mowa oczywiście o CB-radiu, które, choć w dalszym ciągu stanowi narzędzie do komunikacji, obecnie jest wykorzystywane przez zupełnie inną grupę użytkowników. Czym jest CB-radio, jak działa i komu się przydaje? Odpowiadamy!

Co to jest CB-radio?

CB-radio jest urządzeniem łączności, służącym do komunikacji głosowej na ogólnodostępnej częstotliwości radiowej. Jego nazwa wywodzi się z angielskich słów „citizen band”, które oznaczają „pasmo obywatelskie”. W zależności od rodzaju urządzenia, CB-radio może mieć zasięg od kilkuset metrów do nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Jak działa CB-radio?

CB-radia pracują w zakresie 26,960-27,400 MHz. Pasmo podzielone jest na 40 kanałów, a każdy z nich pozwala na prowadzenie niezależnej rozmowy. Analogicznie jak w przypadku krótkofalówek, by można było skontaktować się z inną osobą używającą CB-radia, oba urządzenia muszą być ustawione na tym samym kanale.

By powiedzieć coś przez CB-radio, musimy wcisnąć przycisk nadawania, z reguły umieszczony przy mikrofonie. Należy jednak pamiętać, że komunikacja nie jest bezpośrednia. W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik, którego urządzenie jest ustawione na tym samym kanale, jak nasze, usłyszy, co mówimy. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak ustawić CB-radio? Wiele przydatnych informacji, dotyczących strojenia anteny i ustawiania kanałów, znajdziesz w tym artykule: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-ustawic-cb-radio.bhtml.

Rodzaje CB-radia

Biorąc pod uwagę konstrukcję i przeznaczenie CB-radia, urządzenia te można podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwszą z nich tworzą CB-radia przenośne z wbudowaną anteną, baterią zasilającą oraz mikrofonem. Z uwagi na swoją konstrukcję, wykorzystuje się je przede wszystkim w terenie.

W drugiej grupie znajdują się CB-radia przewoźne, stosowane w samochodach oraz na łodziach. Urządzenia te są zasilane z akumulatora pojazdu, zewnętrzna antena zapewnia o wiele większy zasięg niż modele ręczne, zaś przewodowy mikrofon odczuwalnie podnosi komfort rozmów.

Trzecią, ostatnią grupę stanowią CB-radia stacjonarne, które są używane na przykład przez służby mundurowe. Są to dość duże i ciężkie urządzenia, niemniej za ich rozmiarami i wagą kryją się zazwyczaj lepsze wyposażenie, wygoda użytkowania oraz wysoka jakość rozmów.

Komu przydaje się CB-radio?

Choć CB-radio niejedno ma imię, a poszczególne rodzaje tych urządzeń mogą mieć sporą grupę użytkowników, obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się one wśród kierowców. Nic dziwnego! Korzystając z CB-radia, które umożliwia komunikację nawet między obcymi sobie ludźmi, możemy w szybko uzyskać informacje dotyczące utrudnień występujących na danej trasie czy policyjnych patroli. Co więcej, CB-radia są urządzeniami stosunkowo niedrogimi, przez co może sobie na nie pozwolić właściwie każdy.

Share.

Leave A Reply