Zdalny odczyt z tachografu cyfrowego pozwala na pobieranie danych z interesującego Cię okresu. Warto wiedzieć, że – zgodnie z przepisami – taką procedurę należy przeprowadzić co najmniej raz na 90 dni. Są to wytyczne obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Można przyspieszyć i ułatwić sczytywanie danych z tachografu, korzystając z urządzeń do monitorowania pojazdów. 

Zdalne sczytywanie tachografu – jakich danych dostarcza?

Tachograf jest urządzeniem, które rejestruje dane na temat funkcjonowania pojazdu. Mierzy różne parametry i zapisuje je w określony sposób. Może to robić analogowo lub cyfrowo. Przy czym druga metoda jest obecnie znacznie częściej wykorzystywana. 

Zdalny odczyt danych z tachografu i sczytywanie karty kierowcy są możliwe dzięki stosowaniu dodatkowych narzędzi. Jednym z nich są urządzenia do monitoringu pojazdu. Oprócz informacji zebranych przez tachograf mogą informować również o wielu dodatkowych parametrach. Pozwalają między innymi śledzić trasę w czasie rzeczywistym lub kontrolować zużycie paliwa. 

Tachograf rejestruje następujące dane: 

  • droga przejechana przez pojazd, 
  • chwilowa prędkość, 
  • aktywność kierowcy (okresy jazdy, oczekiwania/dyżuru, odpoczynku).

Niektóre urządzenia mogą również zapisywać obroty silnika i inne dane. 

Ciężarówka na drodze

Prowadzenie transportu drogowego jest związane z koniecznością stosowania tachografów, czyli urządzeń rejestrujących parametry pojazdu i zachowanie kierowcy. Zdalny odczyt danych z takiego narzędzia ułatwia pracę firmy przewozowej i pozwala działać zgodne z przepisami. 

Odczyt danych z tachografu – dlaczego jest konieczny?

Odczyt danych z tachografu cyfrowego należy do obowiązków osób zarządzających flotą pojazdów i transportem wykonywanym przy jej użyciu. Urządzenia rejestrujące funkcjonowanie pojazdu nie są nowością. Wykorzystuje się już od lat 20. ubiegłego wieku. Początkowo były one bardzo proste w budowie. Obecnie mamy do czynienia z precyzyjnymi narzędziami elektronicznymi. Zdalny odczyt danych z tachografu ułatwia obsługę i sprawia, że dopełnienie obowiązku ustawowego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. 

Pobieranie informacji o pojeździe i pracy kierowcy jest potrzebne nie tylko do tego, aby działać zgodnie z przepisami. Sczytywanie danych z tachografu pozwala także na lepsze zarządzanie działaniem firmy, ponieważ dostarcza wiedzę na temat pracy kierowców i stanu pojazdów. 

Zobacz, w czym może Ci pomóc odczyt danych z tachografu cyfrowego.

  1. Ustalenie aktualnego statusu kierowcy. Dzięki temu wiesz, którzy z twoich pracowników wykonują w danej chwili pracę, a którzy mogą się jej podjąć.
  2. Uzyskanie informacji o tym, ile godzin pracował konkretny kierowca w danym dniu i tygodniu. 
  3. Zebranie informacji o tym, ile godzin dana osoba może jeszcze pracować, by było to zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli pracownik przekroczył dopuszczalną normę, otrzymasz alert. Będziesz mógł szybko rozwiązać tę sytuację, aby działać zgodnie z prawem.

Sczytywanie danych z tachografu i karty kierowcy są istotne z punktu widzenia formalnego, ponieważ zebrane dane należy przekazywać do odpowiednich instytucji. 

Warto podkreślić, że wszelkie nieścisłości, na przykład zakłócanie pracy urządzenia, są karane wysokimi mandatami. Od 2022 roku za takie działanie można nawet utracić prawo jazdy. Kontrolę pracy kierowców na podstawie informacji zapisanych w urządzeniu może przeprowadzić w każdej chwili Inspekcja Transportu Drogowego. 

Zdalny odczyt danych z tachografu to również korzyści dla samego przedsiębiorcy. Warto użyć do tego urządzeń do monitorowania pojazdu, które ułatwią pobranie i przetwarzanie zebranych informacji.

Share.

Leave A Reply