W dobie wszechobecnych smartfonów wyposażonych w odbiornik GPS i bezpłatnych map online od Google czy HERE sprzedaż PND czyli urządzeń dedykowanych do nawigacji powinna kurczyć się w zastraszającym tempie. A jednak trzyma się ona całkiem nieźle, a na rynek trafiają kolejne urządzenia. Jednym z nich jest 5-calowa nawigacja SmartGPS SG742 TT EU która tym razem trafiła do naszej redakcji.

Unboxing

W pudełku oprócz samej nawigacji znajdziemy uchwyt do którego przymocowany jest rysik, ładowarkę samochodową, kabel USB, gwarancję oraz pełną jak i skróconą instrukcję obsługi. Wracając do samego urządzenia to zdecydowanie wygląda na droższe niż jest w rzeczywistości. Przód wykonany jest bardzo dobrej imitacji szczotkowanego aluminium z cienką srebrną ramką wokół matowego niepalcującego się wyświetlacza. Tył z kolei jest gumowany co zapobiega wyśliźnięciu się urządzenia z ręki.

Pozytywnie zaskakuje również solidny uchwyt na szybę. Świetnie trzyma nawigację zarówno w trakcie jazdy po nierównej drodze jak i podczas wpisywania adresu a także pozwala w łatwy i szybki sposób zamontować jak i zdemontować urządzenie.

Nawigujemy

Jeśli po wyjęciu z pudełka SmartGPS z wyglądu mógł wydawać się nawigacją segmentu premium to już pierwsze uruchomienie rozwiewa te wątpliwości. Pięciocalowy ekran ma rozdzielczość jedynie 480×272 co jednak w nie przeszkadza w użytkowaniu o ile nie chcemy oglądać filmów, bo i taka opcja jest dostępna.

Zaletą SmartGPS są zainstalowane mapy. W cenie 349zł otrzymujemy zestaw dla całej Europy z dożywotnią gwarancją bezpłatnej aktualizacji. Mapy dostarczane są przez firmę MapFactor co nie oznacza że jesteśmy do nich przywiązani. Dzięki temu, że urządzenie jest odblokowane mamy możliwość instalacji map innych producentów.

Obsługa jest intuicyjna, po uruchomieniu, centralna ikona prowadzi nas wprost do nawigacji. Do wyboru mamy trzy tryby wyznaczania trasy: najszybszą, najkrótszą oraz najtańszą. Oprócz tego możemy wybrać typ pojazdu i tu warto wspomnieć że choć menu jest w języku polskim to nie wszystkie opcje są przetłumaczone bo w tym przypadku są to: truck, pedestrian, bus, bicycle oraz car.

Wprowadzanie adresu jest wygodne ale urządzenie mogłoby szybciej reagować na wpisywany tekst.  Prosta grafika map oraz niska rozdzielczość mogą trochę razić, jednak wynagradzane jest to całkiem szybką i stabilną pracą. Podczas ok. 1000 kilometrowego testu urządzenie ani razu się nie zawiesiło i nie było z nim żadnych problemów.

Na poniższym filmie można zobaczyć porównanie SmartGPS z mapami Googla na telefonie Xiaomi Mi5.

https://www.youtube.com/watch?v=UApgXvTCzgI&t

Jak widać wyraźnie wyższą szczegółowością charakteryzuje się telefon ale już szybkość przeliczania tras jest na podobnym poziomie. Co prawda SmartGPS nie ma możliwości korzystania z aktualnych informacji o ruchu i korkach ale nie jest to znacząca wada przy urządzeniu w tej cenie. Przewagą SG742 TT EU jest za to dostęp do wszystkich map Europy offline przez co nie musimy korzystać z pakietu danych szczególnie w roamingu.

Funkcje dodatkowe

SmartGPS SG742 TT EU to nie tylko nawigacja. Urządzenie oparte na Windowsie CE 6.0 ma wbudowany bardzo dobrze działający transmiter FM dzięki czemu możemy słuchać muzyki, niestety obsługiwane są tylko pliki WMA. Urządzenie pozwala również na oglądanie filmów (format WMV) oraz przeglądanie zdjęć czy też czytanie e-booków. Z wszystkich tych funkcji najbardziej przydatną jest transmiter FM, gdyż jak już wcześniej wspomniałem ze względu na rozdzielczość zarówno filmy jak i zdjęcia nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. A z e-booków lepiej korzystać na dedykowanych do tego czytnikach.

Podsumowanie

SmartGPS SG742 TT EU mimo swej niewysokiej ceny jest bardzo eleganckim urządzeniem dzięki czemu pasuje nawet do samochodów segmentu premium. Mimo niskiej rozdzielczości ekranu i prostej grafice map spełnia swoje zadania prowadząc do celu szybko i sprawnie, a mapy całej Europy z dożywotnią aktualizacją pozwalają spokojnie podróżować nawet za granicą.


Dane techniczne:

 • Wyświetlacz 5 cali (16:9) o rozdzielczości 480×272
 • Procesor ARM 800 MHz CORTEX A7.
 • Pamięć 128 RAM.
 • Wbudowany FM Transmitter.
 • Pamięć Flash 8GB oraz slot dla kart microSD/SDHC
 • 24 miesiące gwarancji.

Główne zalety:

 • Life Time Maps – Bezpłatna Aktualizacja Map 41 krajów Europy
 • Urządzenie odblokowane – możliwość zainstalowania innych systemów nawigacyjnych.
 • Elegancka obudowa z frontem ze imitacji szczotkowanego aluminium
 • Pamięć Flash 8GB oraz slot dla kart microSD/SDHC do 32GB
 • Możliwość zainstalowania oprogramowania nawigacyjnego innych producentów

Zdjęcia i tekst: JW

Ogromne podziękowania dla  SmartGPS  za udostępnienie nawigacji  to testu.

8.0 Zaskakująco dobra

Jeśli od nawigacji nie wymagamy dodatkowych funkcji i wodotrysków takich jak budynki 3D czy aktualna informacji o ruchu i korkach a bardziej zależy nam na niezawodnej pracy urządzenia i darmowych mapach offline to SmartGPS może być niezłą propozycją. SG742 TT EU jest prostą w obsłudze nawigacją i robi to co do niej należy, bez problemów prowadzi z punktu A do punktu B.

 • 8.0
 • User Ratings (9 Votes) 6.3
Share.

5 komentarzy

 1. Najgorsza nawigacja nie kupować !!! Ostrzegam przed tym gównem! Posiadam wersje z ustawianiem profilu pojazdu ale to tylko pic na wode można ustawić że pojazd ma 50 m wysokości a i tak poprowadzi pod wiaduktem max do 3.6 m

 2. Takiego badziewia dawno nie miałem. Kupiłem ten GPS z myślą o podróży po europie bo wydał mi się najlepszy z tej półki cenowej. Bardzo jednak się myliłem. Już aktualizacja map to tragedia. Zakupiłem droższą o 50zł wersję z niby „dożywotnimi” aktualizacjami. Jak się okazało, była to rzecz zbędna, bo klucz produktu nie pasował do niby lepszych map które miała obejmować moja wersja oprogramowania. Mogłem jedynie aktualizować mapy, które tak czy siak były darmowe więc już na start dodatkowe 50zł w błoto. Ekran namyśla się długo po kliknięciu. Ustawienie trasy z punktem pośrednim to istna mordęga bo często będzie nam wybierało trasy nawet o kilkaset kilometrów dłuższe 😀 najszybsza trasa wg, tej nawigacji prowadzi przez pole lub ciasne uliczki na blokowiskach, no bo kto by tam jeździł ekspresówką. Gdy jedziemy nawigacja bardzo często pokazuje naszą pozycję kilka-kilkanaście metrów od drogi, czyli np. jadąc miastem „kropka” przemieszcza się przez budynki, a gdy jedziemy przez leśne drogi, to tak naprawdę nawigacja myśli że przedzieramy się przez drzewa. Nawigacja wytrzymała ze mną 5 dni podróży po europie. Ekran przestał reagować gdy byłem w Rumunii, resety nic nie dawały. Po prostu padł. Dzięki wam producenci Smart GPS za zostawienie mnie w Rumunii bez nawigacji. Byłem zmuszony szukać tam nowego GPS. Zakupiłem „SmailoJoy” wyprodukowanej w tymże kraju. O dziwo, choć kosztowało na nasze 170zł (czyli połowę taniej niż oceniany badziew) to dowiozło mnie jeszcze przez 3 kraje bezpiecznie do domu, a sam ekran reagował o wiele lepiej. Jednym słowem nie polecam SMART SG742 TT EU. Kasa wyrzucona w błoto.

 3. Fajny artykuł. Osobiście posiadam od 4 lat model SG720 z mapą Mapamap Polska i jestem bardzo zadowolony z urządzenia i map. Również nigdy podczas podróży się nie zawiesiła. Może ze 2 razy podała nie ten zjazd z obwodnicy ale nie miało to większego znaczenia i nie utrudniło podróży. Po doświadczeniach z SG720 uważam, że SG742 jest również wart zakupu. W jednej z sieci handlowych SG742 EU kosztuje 298zł. Podejrzewam, że z mapami samej Polski może kosztować nawet 50zł mniej.

 4. Pingback: Mio MiVue Drive 55 LM - nawigacja, rejestrator i jeszcze więcej | TEST - oAutach.pl

Leave A Reply