Pogoda za oknem sprawia, że każdy z nas marzy o podziemnym garażu, w którym auto nie będzie się nagrzewać od słońca, a pierwsze wejście do niego spowoduje, że podróż będzie przyjemnym przeżyciem. Czy warto i co należy wiedzieć o przyciemnianiu szyb? O tym w poniższym wpisie.

Jak przyciemnia się szyby w aucie?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie będzie zastosowanie specjalnej folii ochronnej. Folią zakrywa się całą powierzchnię szyby, którą chcemy przyciemnić. Jest to najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie. O jego zaletach piszemy w dalszej części wpisu. Mimo że przyciemnianie szyb w aucie nie należy do trudnych czynności, to warto je powierzyć wyspecjalizowanej firmie, np. It’s wrap, która zajmuje się przyciemnianiem szyb w Poznaniu.

Istnieje jeszcze jeden sposób na przyciemnienie szyby. Jest to metoda piecowej metalizacji szkła z wykorzystaniem tlenku tytanu. Ta metoda jest dużo trudniejsza i opiera się na demontażu całej szyby, która wymaga przyciemnienia. Na szybę zostaje nałożona określona warstwa tytanu, a następnie następuje wygrzanie szyby w odpowiedniej temperaturze, przez określony czas w piecu technologicznym. Minusem tej metody jest także cena.

Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?

Odpowiedź jest prosta – tak, warto. Powodów, dla których powinniśmy zdecydować się na przyciemnianie szyb jest wiele. Jedną z najważniejszych zalet jest komfort. Gdy żar leje się z nieba, a my wybieramy się w długą podróż to korzystamy z klimatyzacji, którą efektywnie wspomagają przyciemnione szyby. Bowiem folia, która jest nakładana na szybę w celu jej przyciemnienia posiada właściwości termoizolacyjne. Dzięki takiemu zastosowaniu, zatrzymuje wewnątrz samochodu chłód pochodzący od klimatyzacji oraz sprawia, że kokpit pojazdu będzie nagrzewał się w mniejszym stopniu. W zależności od wyboru rodzaju folii, istnieje możliwość zmniejszenia nagrzania wnętrza samochodu nawet o 60%. Zastosowanie folii chroni także przed szkodliwym promieniowaniem UV. W sezonie zimowym, oklejone folią szyby zatrzymują wewnątrz pojazdu więcej ciepła.

Folia, której rolą jest przede wszystkim przyciemnienie szyby, ma także właściwości ochronne. W sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki czy wypadku, w którym uszkodzona zostanie szyba, mamy gwarancję, że pasażerowie nie zostaną zranieni jej odłamkiem. Bowiem folia montowana wewnątrz pojazdu działa ochronnie i szyba nie rozpadnie się w drobny mak, ewentualnie może wypaść w całości, w zależności od rozmiaru uszkodzenia.

Inną zaletą, o której warto pamiętać decydując się na przyciemnienie szyb jest ochrona przed blaknięciem wszystkich elementów kokpitu i tapicerki pojazdu. Przyciemniona szyba to także efekt wizualny – nadaje samochodowi charakteru i nietypowego wyglądu.

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

Przyciemnianie szyb jest legalne, o ile będziesz przestrzegał kilku przepisów. Przede wszystkim chodzi o to, aby kierowca zachował właściwą widoczność i co za tym idzie – bezpieczeństwo. Dz.U. z 2016 poz. 2022 Dział III rozdział I art. 8 ust. 5 określa przepisy, zgodnie z którymi szyby muszą zapewnić kierowcy pełne pole widzenia, a szyby przednia i boczne przednie powinny mieć współczynnik przepuszczalności na poziomie co najmniej 70%.

Pozostałe szyby w aucie, czyli tylna oraz tylne boczne mogą zostać przyciemnione mocniej, o ile samochód posiada dwa zewnętrzne lusterka boczne. Jeśli wybierasz się na okresowy przegląd samochodu to pamiętaj, że stacja diagnostyczna ma obowiązek zweryfikować, w jakim stopniu zostały przyciemnione szyby.

Share.

About Author

Leave A Reply