Każdy posiadacz samochodu, chcący zadbać o bezpieczeństwo własne oraz współpasażerów i innych uczestników ruchu, powinien okresowo sprawdzać stan pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzacji, która zaniedbana może znacząco pogorszyć komfort jazdy oraz negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak ją serwisować? Co ile konieczne jest nabijanie klimatyzacji samochodowej?

Dlaczego trzeba serwisować klimatyzację?

Klimatyzacja w samochodzie spełnia szereg bardzo ważnych funkcji. Dzięki niej nie marzniemy zimą i nie gotujemy się latem i wielu z nas nie wyobraża sobie, by jej nie posiadać. Jednak to od poprawnego działania klimy będzie zależało coś więcej niż tylko radość z jazdy w komfortowych warunkach temperatury wewnątrz pojazdu. Nieczyszczona i zaniedbana ta część wyposażenia samochodowego, może także w negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie i stanowić poważne zagrożenie, tworząc idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pleśni.

Na czym polega nabijanie klimatyzacji?

Dlaczego serwisowanie klimatyzacji samochodowej jest takie ważne, już wiemy. Teraz warto przyjrzeć się kolejnej kwestii, czyli temu, na czym właściwie to polega. Jak wygląda i ile kosztuje nabijanie klimatyzacji omawia blog Materla.com.pl. Mówiąc w skrócie, aby mogła ona działać poprawnie, potrzebne jest uzupełnienie urządzenia czynnikiem chłodzącym, który w miarę użytkowania po prostu się zużywa. Oczywiście oprócz tego, warto też dokładnie sprawdzić klimatyzację pod względem ewentualnych usterek. Wykonanie pełnej diagnostyki szczelności nie jest długi, a może zaoszczędzić nam kolejnych kłopotów.

Jak często powinno się nabijać klimatyzację samochodową?

Aby klimatyzacja mogła działać poprawnie, potrzebny jest czynnik chłodzący. W trakcie użytkowania regularnie się on ulatnia, mniej więcej 10% na rok, nawet wtedy, gdy z niej nie korzystamy. Oznacza to, że po pewnym czasie jest go coraz mniej, a tym samym istnieje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni oraz pojawienia się awarii. Żeby tego uniknąć, należy co jakiś czas uzupełniać czynnik chłodzący, według przepisów powinno się to robić mniej więcej co 2 lata. Budzi to pewne kontrowersje, ponieważ w tym czasie nie ma możliwości, aby zużył się cały jego zapas.

Mimo wszystko nawet dla własnej pewności i spokoju dobrze co jakiś czas odwiedzić serwis i wszystko sprawdzić. Najlepiej robić to w okolicach wiosny.

Jakie są konsekwencje niesprawnej klimatyzacji?

Jak zostało to już wspomniane, niesprawna klimatyzacja, w tym zbyt niski poziom czynnika chłodzącego, może spowodować, że w pojeździe zwiększy się wilgotność, która stanie się pożywką dla rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Poza tym klimatyzacja nie jest urządzeniem działającym niezależnie, jeżeli nie działa ona dobrze, może wpływać negatywnie także na inne podzespoły samochodu. Może więc dojść do uszkodzenia kompresora lub problemów z chłodzeniem silnika. Może też pojawić się nieprzyjemny zapach wewnątrz kabiny, który będzie świadczył o nieprawidłowym działaniu klimatyzacji i potrzebą jej czyszczenia.

Ile kosztuje serwis i naprawa klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji połączony z jej nabijaniem nie jest wielkim wydatkiem, choć wiele będzie zależało od rodzaju czynnika chłodzącego, tego, jaka jego ilość będzie potrzebna oraz samego serwisu. Za 100 g czynnika R134a (starszego) płaci się między 20 a 50 zł, a za czynnik R134yf od 80 do 120 zł. Zazwyczaj przy okresowym przeglądzie połączonym z nabijaniem klimy, nie zapłacimy więcej niż ok. 300 zł.

Co istotne, nabijanie klimatyzacji oraz okresowe jej serwisowanie i tak wyjdzie taniej, niż w przypadku, gdy dojdzie do awarii. Naprawa niestety wiąże się z wysokim kosztem, jaki będzie trzeba z tego tytułu ponieść i zazwyczaj nie jest niższa niż ok. 3 tys. zł.

Artykuł partnerski

Share.

Leave A Reply