Wynajem samochodu to bardzo wygodna opcja dla każdego posiadacza prawa jazdy, który nie dysponuje własnym pojazdem. Nie powinien więc dziwić fakt, że ten rodzaj usługi cieszy się wciąż rosnącą popularnością. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku delegacji w innym mieście, wakacji, jak i awarii własnego auta. W poniższym tekście przedstawimy ogólne wskazówki, jak wybrać dobrą wypożyczalnię.

Gdzie szukać wypożyczalni?

Pierwszym krokiem będzie oczywiście określenie puli, z której będzie można wybrać konkretnego usługodawcę. Najlepiej zacząć od sprawdzenia firm w najbliższej okolicy, np.  w Warszawie jedną z renomowanych wypożyczalni jest firma Cylindersi, z bogatą ofertą samochodów. Oczywiście z pomocą przyjdzie tutaj internet. Tyczy się to też sytuacji, gdy planuje się wypożyczenie samochodu za granicą. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tylko o wypożyczalnie w pobliżu miejsca zakwaterowania — szczególnie gdy wybiera się na wycieczkę objazdową, a nie pobyt stacjonarny. Warto także pamiętać, że wypożyczalnie można zazwyczaj znaleźć na większych lotniskach (choć trzeba się liczyć z tym, że będą one droższe).

Czym się kierować przy wyborze wypożyczalni?

Mając już wstępną pulę firm, przychodzi pora na bliższe przyjrzenie się ich ofertom. Oto ich najważniejsze elementy:

Cena

Właściwie najistotniejsze kryterium. Trzeba mieć świadomość, jak wielki budżet jest się w stanie przeznaczyć na taką usługę i ustalić, jaki poziom ceny będzie akceptowalny. Na tym etapie bardzo pomocne okażą się internetowe wyszukiwarki i porównywarki cen.

Warto przy tym mieć na uwadze, że niższe ceny przekładają się zazwyczaj na gorszą obsługę — mniejszy poziom profesjonalizmu czy brak telefonicznych rezerwacji są dość często spotykane w mniejszych wypożyczalniach. Poza tym niewielkie firmy oznaczają także mniejszą flotę, co może znacznie ograniczyć wybór pojazdu. Z drugiej jednak strony wypożyczalnie będące częścią większej sieci, cieszącej się dużą renomą, mogą przesadnie zawyżać ceny.

Od czego zależy koszt wynajmu?

Czynników różnicujących ceny jest całkiem sporo, jednak do najważniejszych należą typ pojazdu i czas wynajmu. Ten pierwszy jest dość prosty — limuzyna czy auto terenowe będzie zdecydowanie droższe od małego miejskiego samochodu. W przypadku czasu wynajmu wypożyczalnie zazwyczaj oferują zniżki dla klientów długoterminowych. Istotna w kształtowaniu ceny może być także lokalizacja firmy — te położone w centrach miast czy przy lotniskach prawdopodobnie będą oferować droższe usługi.

Do bardziej abstrakcyjnych czynników wpływających na cenę zaliczyć można zaś wiek kierowcy — w niektórych wypożyczalniach młodzi kierowcy zapłacą więcej, co jest prawdopodobnie przejawem braku zaufania do zdolności niedoświadczonych kierowców.

Limit kilometrów

To ograniczenie często występuje w przypadku wynajmu samochodu. Co ciekawe, nie jest ono dyktowane przepisami i zależy wyłącznie od danej wypożyczalni — może się nawet zdarzyć, że będzie obowiązywał w jednym kraju, a w innym już nie.

Tego rodzaju limity wprowadzane są po to, aby wypożyczalnia mogła uwzględnić w swoich planach, co może się dziać z danym pojazdem od chwili wypożyczenie do momentu, kiedy zostanie on wyłączony z floty — podstawą do tego będą standardy dotyczące wymiany na nowsze modele. W praktyce stosowane są dzienne (w przypadku krótkich okresów wynajmu) lub miesięczne limity kilometrów.

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Zasadniczo każdy dostępny do wypożyczenia samochód powinien być ubezpieczony od Odpowiedzialności Cywilnej. Zwykle w cenę wliczany jest także podstawowy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, np. od przypadkowych uszkodzeń samochodu.

W praktyce jednak ubezpieczenia zawarte w cenie podstawowej nie chronią przed wieloma niefortunnymi zdarzeniami, co pociąga za sobą duże koszty. Przykładowo samochód może być ubezpieczony od uszkodzeń karoserii, ale podwozia już nie. Dlatego też, aby uniknąć opłacania napraw ewentualnych uszkodzeń z własnej kieszeni, warto wykupić dodatkowe pakiety ubezpieczeń. Zalicza się do nich m.in. PAI (od skutków wypadków dla wszystkich podróżujących pojazdem osób), TP (od kradzieży), WUG (na podwozie, koła i szyby), CDW (od uszkodzeń do określonego limitu kwotowego). Jeśli dana firma tego nie oferuje, lepiej podchodzić do jej usług z dużą dozą ostrożności lub zrezygnować z nich całkowicie.

Umowa wynajmu samochodu

Korzystanie z tej usługi wiąże się z zawarciem umowy cywilnoprawnej. Przed jej podpisaniem powinno się dokładnie zapoznać z jej treścią i upewnić, czy zawiera wszystkie ważne punkty. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania z usług mniejszych wypożyczalni — większe i znane raczej nie będą przedkładać wykorzystania kruczków prawnych nad nadszarpnięcie swojej reputacji. Oczywiście nie zwalnia to wcale z bycia czujnym.

Ważne jest także, aby korzystając z wynajętego samochodu zawsze wozić ze sobą umowę, która daje prawo użytkowania niebędącego własnością kierowcy pojazdu.

Podsumowanie

Wybór wypożyczalni samochodów może być dość trudny, jednak można go sobie ułatwić, kierując się kilkoma prostymi kryteriami. Warto też dokładnie przyglądać się danej ofercie, aby mieć pewność, że nie zawiera niekorzystnych luk.

Share.

Jeden komentarz

  1. Dziękuję za przydatny materiał odnośnie wypożyczalni. Jak dla mnie, zaraz po cenie, najważniejszy jest stan techniczny i prostota rezerwacji (jeśli online).

Leave A Reply