Masz niezawodne auto, które na dodatek bardzo mało pali? Godne pozazdroszczenia! Szkoda tylko, że każda złotówka jaką wydajesz na jego utrzymanie jest tak naprawdę zbędnym kosztem. Dlaczego? Niskie spalanie jest ważne i może tylko cieszyć, ale to zaledwie część kosztów.

Własny samochód – duże wydatki

Po co o tym piszemy? Dla większości z nas, w ogólnym koszcie utrzymania samochodu najbardziej liczą się wydatki na tankowanie. Jest to zrozumiałe – przy dystrybutorze płacimy bowiem najczęściej. Wiele osób zapomina jednak o tym, że do codziennego kosztu utrzymania auta wliczają się także inne czynniki. Oto one:

  • Utrata wartości
  • Ubezpieczenie
  • Koszty przeglądów
  • Koszty napraw

Owszem, utraty wartości nie odczujesz na co dzień. Możesz jednak sprawdzić w Internecie, ile kosztuje taki samochód jak Twój. Wybierz jeden z portali, na których znajdują się ogłoszenia o sprzedaży samochodów używanych. Wprowadź markę, model, typ silnika i rocznik. Zobacz ceny – za tyle mniej więcej sprzedasz swoje auto dziś. A teraz przypomnij sobie, za ile zostało kupione…

A gdy trzeba odwiedzić mechanika?

Dolicz do tego jeszcze koszty napraw. Nawet jeżeli Twoje auto rzadko ulega awariom to przynajmniej raz w roku trzeba wymienić olej, filtry czy nawet odgrzybić klimatyzację. W aucie kompaktowym jest to koszt co najmniej 700 złotych. A dodaj do tego jeszcze jakieś elementy zawieszenia (drogi w Polsce są jakie są – nawet w Warszawie) i spokojnie wyjdzie koszt liczony w tysiącach.

Dolicz jeszcze stracony czas (urlopy na wizytę u mechanika), czy nawet pieniądze wydane na taksówki – no bo jakoś trzeba się poruszać bez auta, prawda? O obowiązkowym przeglądzie rejestracyjnym już nie będziemy pisać. Powoduje uszczuplenie budżetu o 99 złotych (lub 165 zł w autach z LPG), ale jest to kolejny koszt.

Przesiadamy się do autobusu?

Własne auto już dawno przestało być luksusem. Przynajmniej już od wielu lat nie jest tak postrzegane. Większości z nas wydaje się, że posiadanie samochodu jest rzeczą, na którą bez problemu mogą sobie pozwolić. Fakt – w dzisiejszych czasach utrzymanie samochodu nie powinno spowodować dziury w domowym budżecie. Tylko… są to pieniądze wydawane bez celu. Zwrotu z tej inwestycji nigdy nie będzie. Lepiej je poświęcić na coś innego niż samochód!

Czy to oznacza, że jeżeli nie zarabiamy kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie to wszyscy powinniśmy wybrać komunikację miejską lub taksówki? Na szczęście nie. Są alternatywy.

Wynajem samochodów – remedium na wysokie koszty

Nie chodzi nam bynajmniej o wypożyczanie auta tylko wtedy, gdy go potrzebujesz. Konieczność wypożyczenia samochodu na sobotnią wyprawę do hipermarketu mija się z celem.

Mamy na myśli raczej wynajem długoterminowy. Co to za rozwiązanie? Jest to połączenie korzyści z wypożyczania samochodów z zaletami i komfortem posiadania własnego samochodu. W tej formule, wypożyczasz auto dokładnie tak, jak choćby na wakacjach. Różnica jest jednak taka, że płacisz znacznie mniej – przy wynajmie długoterminowym kwoty rozliczane są miesięcznie. Taki samochód użytkujesz dokładnie tak samo jak swoje auto. Masz pełną swobodę poruszania się nim, ale nie ponosisz kosztów związanych z:

  • Ubezpieczeniem
  • Serwisowaniem
  • Utratą wartości

Jedyne wydatki jakie ponosisz to tankowanie oraz okazyjne parkowanie. Oprócz tego, jest jeszcze rata wynajmu za samochód – ale są to koszty rzędu 560 zł (auta miejskie) do około 1000 zł (limuzyny klasy średniej, a nawet modne crossovery). Przypomina Ci to leasing? Tak, ale pamiętaj, że w wynajmie długoterminowym nie musisz mieć nawet złotówki na wkład własny, który występuje przy leasingu. Płacisz tylko miesięczne raty za wynajęcie samochodu. Prawda, że przyjemne dla kieszeni?

Wynajem długoterminowy – jakie auta?

Wynajem samochodu w tej formule daje Ci sporą dowolność w doborze auta. Możesz zarówno jeździć miejskim Yarisem czy Corollą, jak również wybrać modnego crossovera (C-HR) lub SUV-a (RAV 4). A może masz ochotę na odrobinę luksusu? Nie ma problemu – w ramach naszego wynajmu długoterminowego możesz wybrać jeden z modeli Lexusa.

Podsumowując

Wynajem samochodu to sposób na znaczne obniżenie wydatków na eksploatację auta. Jednocześnie zapewnia taki sam komfort jak posiadanie samochodu na własność.

Share.

About Author

Leave A Reply