Szybkie i sprawne sprowadzenie auta z USA, nie zależy wyłącznie od przestrzegania określonych procedur, ale – przede wszystkim – od doświadczenia, znajomości amerykańskiego rynku motoryzacyjnego i umiejętności zorganizowania całego transferu.

Z drugiej strony procedura sprowadzania auta ze Stanów, wiąże się z koniecznością realizacji ściśle określonych zadań. Co ciekawe – niezależnie od rodzaju kupionego auta, założenia większości z nich nie ulegają zmianie. Poniższy artykuł będzie swoistym zestawieniem wszystkich formalności, jakie musi zrealizować kupujący lub jego pośrednik. Jak sprowadzić auto z USA i jak sprawić, by proces ten odbywał się w miarę sprawnie?

Wszystko zaczyna się od… chęci

Chcąc kupić auto za oceanem, trzeba mieć po prostu taką potrzebę. Wiąże się ona nie tylko z chęcią posiadania konkretnego modelu auta, ale też z konkretnymi kwestiami funkcjonalnymi, dotyczącymi amerykańskich samochodów – https://autazusa.pl/porada/sprowadzanie-aut-z-usa-krok-po-kroku/.

1. Auta z USA, to modele wykonane rzetelnie i z dbałością o szczegóły. Poza tym większość z nich jest po prostu tańsza od ich europejskich odpowiedników, przy jednoczesnym zachowaniu bardziej bogatego i komfortowego wyposażenia. Kupując droższy pojazd, możemy dużo więcej zaoszczędzić, a nawet zarobić!

2. Drugim argumentem przemawiającym za zakupem samochodu z USA, jest oczywiście jego unikatowość. W Europie trudno taki pojazd znaleźć, a jeśli już odszukamy odpowiedni model, to jego sprowadzenie będzie bardzo kosztowne. Nie oszukujmy się – na takiej gratce każdy chce zarobić!

Zaczynamy od aukcji aut z USA

Jak sprowadzić auto z USA? Najlepiej rozejrzeć się po tamtejszych serwisach aukcyjnych. Największe z nich to copart.com, manheim.com i iaai.com. Co ciekawe, historię każdego z tych pojazdów można dokładnie sprawdzić za pośrednictwem bazy danych Carfax. Tuż przed rozpoczęciem licytacji określamy, do jakiej kwoty chcemy licytować wybrany pojazd. Korzystając z pomocy polskich pośredników, konieczne będzie wpłacenie na ich konto 10 procent licytowanej kwoty. Jeśli licytacja zostanie wygrana, kwota ta przeznaczona zostanie na zakup auta. Jeśli nie, to można ją wykorzystać w kolejnej licytacji lub wypłacić.

Jak zapłacić za samochód z USA?

Wygranie samej licytacji to nie wszystko! Zgodnie z amerykańskimi przepisami, zwycięzca musi uiścić całą należną kwotę do 4 dni. Jeśli termin ten się wydłuży, każdy dzień zwłoki będzie nas kosztował równowartość 40 dolarów. Do kwoty zakupu trzeba będzie też doliczyć podatek stanowy, którego wartość wynosi od 7 do 9 procent wartości auta. Uiszczają go ci pośrednicy, którzy nie są zarejestrowani na terenie USA.

Jak przewieźć samochód z USA?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: statkiem. Transport drogą lotniczą może i jest szybszy, ale nie jest opłacalny. To jednak nie wszystko. Zakupiony pojazd trzeba będzie bowiem przewieźć z aktualnej lokalizacji do portu. Do tego celu trzeba wynająć lawetę, która rzecz jasna za darmo tego nie zrobi. Nie jest tajemnicą, że wielu inwestorów kupuje auta w miastach sąsiadujących z atlantyckimi portami. Dzięki temu koszty transportu są jeszcze niższe!

Nie można też zapomnieć o wyborze odpowiedniego przewoźnika morskiego, a także o konieczności uiszczenia stosownych opłat portowych. W amerykańskim porcie opłacamy również akcyzę i opłaty celne, których wysokość to 10 procent wartości auta. Cena przewozu również jest zależna od wielu czynników, w tym od portu docelowego. Zwykle waha się ona pomiędzy 800 a 1200 dolarami. Nawiasem mówiąc, przewóz do Niemiec jest bardziej opłacalny, gdyż obowiązują tam niższe podatki VAT. Resztę opłat m.in. za wyładunek kontenera, realizujemy już na miejscu, to jest w porcie docelowym. Nie można też zapomnieć o złożeniu wniosku tranzytowego do Urzędu Celnego!

Warto wiedzieć! Gdy samochód jest już oclony i opodatkowany, staje się on od strony formalnej pojazdem wewnątrzwspólnotowym. Oznacza to, że podlega on tym samym formalnościom, co auto sprowadzone do Polski z UE. Gdy samochód jest już w Europie, trzeba zorganizować transport pod określony adres.

Auto z USA a polskie przepisy – co warto wiedzieć?

Gdy pojazd jest już „w domu”, mechanik musi dostosować je do obowiązujących w Polsce przepisów. Z pewnością zmianie muszą ulec tylne światła, które w USA świecą w poziomie. Poza tym w Polsce prawy reflektor musi zawsze doświetlać pobocze. Wymienić należy również tylne kierunkowskazy, gdyż w Polsce obowiązują żółte, a w USA – białe (przód) i czerwone (tył).

Według polskich przepisów, przednie kierunkowskazy świecą odrębnie od świateł mijania i postojowych. W USA jest inaczej, gdyż zwykle są to to te same światła. Poza tym w Stanach nie ma tylnych świateł przeciwmgłowych. Oznacza to, że polski mechanik musi je po prostu zamontować.

Jak zarejestrować samochód w Polsce?

Gdy samochód zostanie już dopracowany z myślą o polskich przepisach, konieczna jest jego rejestracja w polskim urzędzie. Wnioskodawca musi przedstawić:

  • wniosek o rejestrację;
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny samochodu;
  • amerykańskie tablice rejestracyjne;
  • protokół wykonanych badań technicznych + zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania;
  • paszport lub dowód osobisty;
  • dowód odprawy celnej;
  • potwierdzenie własności lub świadectwo pochodzenia;
  • faktury zakupu auta (oryginał);
  • świadectwo dopuszczające pojazd do poruszania się po drogach europejskich.

Na co zwrócić uwagę sprowadzając auto z USA?

Zdarza się, że opis niektórych aut zza oceanu, jest po prostu niezgodny z rzeczywistością. Co gorsza, niektóre zdjęcia są poddawane obróbce graficznej w celu ukrycia niektórych uszkodzeń. Rodzi się pytanie: jak sprowadzić auto z USA, by spełniało ono oczekiwania inwestora? Odpowiedź na nie jest prosta: wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, zajmującej się transferem takich aut zza oceanu. Dzięki temu klient ma pewność, że stan nabytego w ten sposób pojazdu, jest zgodny z jego opisem i oczekiwaniami.

Podsumowanie

Samodzielne sprowadzanie aut ze Stanów Zjednoczonych jest trudne i mało opłacalne. Profesjonaliści zrobią to lepiej, szybciej, a co za tym idzie – również taniej.

Share.

Leave A Reply