Opony to bardzo ważna część każdego pojazdu. To one w dużej mierze odpowiadają za przyczepność i sterowność, a co za tym idzie, również za bezpieczeństwo jazdy. Warto więc zadbać o to, by ogumienie było w jak najlepszym stanie. Sprawdź, co robić, aby opony mogły służyć jak najdłużej.

Jak często zmieniać opony?

Podstawowym i najważniejszym zagadnieniem, jakie należy podjąć w kwestii dbania o opony, jest ich sezonowa wymiana. Jest to bardzo ważne, ponieważ ogumienie niedostosowane do warunków atmosferycznych może być przyczyną poślizgu i wypadku. Ponadto, zimowe opony latem, jak i letnie zimą znacznie szybciej się zużywają, przez co częściej konieczny jest zakup nowego kompletu.

Podczas sezonowej wymiany opon należy także sprawdzić ich stan. Często konieczne jest wyważenie i korekta geometrii kół. Kontroli można dokonać w profesjonalnym serwisie samochodowym, takim jak Bunar. Niesymetryczne opony sprawiają, że koła w czasie jazdy nie poruszają się w prawidłowej osi, co może być przyczyną utraty sterowności.

Kiedy wymienić opony?

Najważniejsze jest wymienienie opon na czas, aby nagła zmiana pogody nie była zaskoczeniem dla kierowcy. Zimówki zaleca się założyć, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W przypadku opon letnich jest dokładnie na odwrót – należy się w nie zaopatrzyć, gdy temperatura utrzymuje się powyżej tego poziomu. Jednak pogoda w czasie wiosny i jesieni bywa nieprzewidywalna. Warto więc zaczekać, aż warunki atmosferyczne się ustabilizują.

Kontrola stanu opon

Poza sezonową wymianą, każdy kierowca powinien także regularnie kontrolować stan zużycia swoich opon. Można to sprawdzić weryfikując głębokość bieżnika. Według polskiego prawa, najmniejsza dopuszczalna głębokość to 1,6 mm. Producenci opon zalecają jednak zakup nowych już przy osiągnięciu wartości 3-4 mm. Należy także zwrócić uwagę na sposób, w jaki bieżnik się ściera. Jeśli jedna strona jest bardziej zużyta niż druga, to znaczy, że układ kierowniczy nie działa prawidłowo.

Poza bieżnikiem trzeba także zweryfikować stan ściany bocznej. Podczas oględzin warto zwrócić uwagę na wszelkie pęknięcia i drobne uszkodzenia. Ich obecność może oznaczać, że już pora na zakup nowego kompletu ogumienia. Występowanie wszelkich guzów także jest sygnałem ostrzegawczym. Dyskwalifikuje to oponę z dalszej eksploatacji. Jeśli jednak po oględzinach ma się wątpliwości co do tego, czy opona może być nadal używana, najlepiej odwiedzić serwis opon. Tam mogą one zostać naprawione lub wymienione na nowe.

Jak przechowywać opony?

Komplet ogumienia, który aktualnie nie jest używany, można przechowywać w specjalnej przechowalni lub we własnym garażu. Jeśli wybiera się drugą opcję, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Źle przechowywane opony po kilku miesiącach mogą już nie nadawać się do dalszej jazdy. Jak zatem o nie dbać, gdy się ich nie używa?

  • Czyszczenie. Przed schowaniem opon należy je dokładnie opłukać z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piach czy błoto. Bieżnik trzeba dokładnie umyć, aby nie zostały w nim żadne pozostałości. Zaleca się użyć do tego specjalnych środków, które nie uszkadzają gumy.
  • Suszenie i konserwacja. Suche opony należy pokryć preparatem konserwującym. Wzmacnia on gumę i tworzy warstwę ochronną.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV, wilgocią i ciepłem. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość opon i spowodować przedwczesne pękanie gumy.
  • Pionowe ustawienie. Taka pozycja sprawia, że opony nie są niczym przygniecione i nie odkształcają się.

Dbanie o opony daje nie tylko oszczędność, ale także gwarancję bezpieczeństwa na drodze. Warto więc regularnie sprawdzać ich stan.

Share.

Leave A Reply