Życie pisze różne scenariusze. Dotyczy to również sytuacji na drodze. Czasami odpowiedzialność za wypadek samochodowy ponosi jednocześnie dwóch kierowców. Niewiele artykułów ubezpieczeniowych tłumaczy, jak w takim przypadku naliczane i wypłacane jest odszkodowanie z OC.

Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przygotowali odpowiednią analizę prawną, w której tłumaczą, na jakie odszkodowanie można liczyć w takiej sytuacji.

Czy odszkodowanie z OC zostanie obniżone?

Co się dzieje, jeśli dwóch kierowców odpowiada za wypadek? Czy ubezpieczyciel wypłaci w takim przypadku jakiekolwiek odszkodowanie z OC?

Odpowiedź daje artykuł 362 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym:

Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.

Na podstawie tego przepisu ubezpieczyciele mogą proporcjonalnie zmniejszyć wypłacone odszkodowanie z OC o stopień przyczynienia się do szkody. W przypadku współodpowiedzialności na poziomie 50% obydwaj kierowcy otrzymają więc rekompensatę tylko połowy szkód.

Jeśli natomiast ubezpieczyciel oceni rozkład odpowiedzialności za wypadek na 60% i 40%, to jeden kierowca otrzyma 40% świadczenia, a drugi 60%. Oczywiście te procenty będą naliczane od innej kwoty – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl

Kiedy przyda się ubezpieczenie AC?

W przypadku współodpowiedzialności za wypadek bardzo użyteczne będzie ubezpieczenie AC. Z tej polisy można bowiem w całości naprawić szkodę w swoim aucie, niezależnie od tego w jakim stopniu przyczyniło się do niej.

Oczywiście, w przypadku naprawy szkody z AC trzeba się liczyć ze wzrostem składki autocasco w następnym roku. W razie współodpowiedzialności kierowców za wypadek podwyżka składki będzie jednak nieco ograniczona.

Ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie z AC, wystąpi bowiem z roszczeniem regresowym do ubezpieczyciela drugiego współsprawcy wypadku o częściowy zwrot poniesionych kosztów (z OC tego współsprawcy) – wyjaśnia Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.

Share.

Leave A Reply