Okres jesieni i zimy, kiedy zmrok zapada szybciej sprzyja częstszym wypadkom. Jak donoszą statystyki – ponad połowa wypadków, które dzieją się na przejściach dla pieszych dotyczą właśnie niewystarczającej widoczności pieszego. Każdy taki śmiertelny wypadek to ogromna strata, która dotyka nie tylko najbliższych ofiary – również kierowca i jego bliscy są nierzadko stygmatyzowani z tego powodu. Jak zatem zaradzić tej sytuacji?

Czy jest jakiś skuteczny sposób, które może ochronić pieszych, podnieść ich bezpieczeństwo oraz ułatwić życie kierowcom, którzy na nieoświetlonym terenie mają problem z dostrzeżeniem pieszego, zwłaszcza kiedy jest nieoznakowany po zmroku jakimkolwiek odblaskiem? Jest na to skuteczna metoda, którą prezentujemy poniżej!

1. Aktywne przejścia – czym są?

2. Poznaj nowoczesne rozwiązania w zakresie aktywnych przejść dla pieszych

3. Smartpole crossing – co wchodzi w jego skład?

Aktywne przejścia – czym są?

Aktywne przejścia dla pieszych pomagają w dostrzeżeniu pieszego na drodze, który zbliża się do przejścia i zamierza przedostać się na drugą stronę jezdni. Kierowca otrzymuje o tym informację zwrotną w postaci sygnału świetlnego. To zdecydowanie poprawia widoczność pieszego – nie tylko w nocy, ale i od godzin popołudniowych w okresie jesieni i zimy. Trudne warunki atmosferyczne przyczyniają się nierzadko do znacznego pogorszenia obserwacji warunków. Praktyka pokazuje, że wielu kierowców po prostu rezygnuje wtedy z przemieszczania się własnym pojazdem i wybiera inne formy transportu. Aktywne przejście dla pieszych powoduje wzrost widoczności pieszego, co w konsekwencji zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa.

Poznaj nowoczesne rozwiązania w zakresie aktywnych przejść dla pieszych

Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych to priorytetowe działanie wielu służb, ale nie tylko. W równym stopniu powinno zależeć na tym także samym pieszym jak i kierowcom, słowem – wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Smartpole Crossing to przykład ultranowoczesnego rozwiązania, które jest zbudowane na podstawie słupów kompozytowych. To zaawansowane rozwiązanie, które posiada żółte ostrzegawcze światła – uaktywniają się one wówczas, gdy pieszy znajdzie się w tak zwanej strefie oczekiwania.

Działa to dwukierunkowo, bowiem alarmuje zbliżającego się pieszego – pozwala to zatrzymać osoby zapatrzone w smartfony, lub niewidome czy słabo widzące.

W momencie przejścia pieszego przez jezdnię system się wygasza – dzięki temu kierowcy nie przyzwyczajają się do sygnałów świetlnych, które emituje smartpole crossing już w odległości około 200 m. Podsumowując, to rozwiązanie łączy w sobie zalety detekcji i ostrzegania, a także zapewnia bezpieczeństwo o pieszych uczestników ruchu drogowego.

Smartpole crossing – co wchodzi w jego skład?

Opisywany zestaw zawiera w sobie przede wszystkim:

– dwa kompozytowe słupy o wysokości około 6 metrów,

– podświetlony znak drogowy,

– lampę typu LED, która pomaga w doświetleniu pieszego na przejściu,

– czujnik ruchu, który jest w stanie wykryć zbliżających się do przejścia oczekujących na przejście,

– lampy zainstalowane w konstrukcji słupa, które sygnalizują, że w pobliżu znajduje się pieszy uczestnik ruchu,

– głośnik, który stanowi ostrzeżenie dla pieszych, którzy znajdują się w pobliżu przejścia.

Tego typu rozwiązania znajdują się w całej Polsce i znacznie pomagają w zwiększeniu komfortu pieszych uczestników ruchu. Aktywne przejścia stanowią przykład na wykorzystanie technologii w służbie człowiekowi i poprawie jego bezpieczeństwa na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych.

Materiał zewnętrzny

Share.

Leave A Reply