Zbliżający się letni okres zwiastuje wzrost temperatur, co może stanowić wyzwanie dla samochodów. Eksperci z sieci warsztatów Q Service Castrol wyjaśniają, które elementy pojazdów są najbardziej narażone na upały i jak odpowiednio zadbać o samochód, aby uniknąć potencjalnych awarii spowodowanych przegrzaniem.

Upały mogą być równie wymagające dla samochodów, jak dla ich właścicieli. Wzrost temperatur nieuchronnie wpływa na kondycję pojazdów, prowadząc do awarii, które mogą zaskoczyć wielu posiadaczy aut. Specjaliści sieci warsztatów Q Service Castrol podkreślają, jak istotne jest przeprowadzenie odpowiednich przeglądów, aby zapewnić bezproblemową eksploatację pojazdu w trudniejszych warunkach.

Układ chłodzenia – pierwsza linia obrony przed przegrzaniem

Upały mogą być bezlitosne dla układu chłodzenia. Jednym z najczęściej występujących problemów jest przegrzewanie się silnika, wynikające z niewydolności układu chłodzenia oraz ubytków płynu chłodniczego. Uszkodzenia chłodnicy czy termostatu mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

– Regularna kontrola poziomu płynu chłodniczego, sprawdzenie szczelności i stanu węży chłodniczych oraz termostatu powinna być obowiązkowym punktem na liście każdego kierowcy przed sezonem letnim. To kluczowe działanie zapobiegające powstawaniu awarii – wyjaśnia Tomasz Druszcz, właściciel serwisu Q SERVICE CASTROL ATD AUTO TOMASZ DRUSZCZ w Zielonce należącego do sieci Q Service Castrol.

Akumulator – niewidzialny bohater upalnych dni

Wysokie temperatury wpływają również negatywnie na akumulatory w samochodach, skracając ich żywotność. Utrata pojemności akumulatora może prowadzić do problemów z rozruchem pojazdu i przyspieszyć proces starzenia się elementu auta. Dochodzi też wtedy do zjawiska samorozładowania.

– Klienci często są zaskoczeni, gdy ich pojazd nagle odmawia posłuszeństwa z powodu problemów z akumulatorem. Dlatego zawsze przed sezonem letnim w naszych serwisach sprawdzamy stan akumulatora. Szczególnie zalecane jest to przed dłuższą podróżą, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z rozładowaniem akumulatora – dodaje Tomasz Druszcz.

Opony – fundament bezpieczeństwa na drodze

Nie można też zapominać o oponach, które w upały są wyjątkowo narażone na przegrzewanie oraz odkształcenia, mikropęknięcia i inne uszkodzenia. Niewłaściwe ciśnienie w oponach nie tylko zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych czy niekontrolowanych wybuchów. Pogarsza się wtedy ogólna efektywność jazdy przez zwiększenie zużycia paliwa, jak również komfort i bezpieczeństwo podróży. Mechanicy zwracają uwagę, by kontrolować ciśnienie opon znacznie częściej niż w innych okresach roku.

Elektryka i olej silnikowy – klucz do sprawności mechanizmów

Kolejnym aspektem, na który właściciele pojazdów powinni zwrócić szczególną uwagę, są elementy elektryczne, takie jak czujniki i przewody. Te mogą ulec uszkodzeniu wskutek wysokich temperatur. Eksperci radzą, by regularnie sprawdzać stan oleju silnikowego, który pełni funkcję smarującą i chłodzącą wewnątrz mechanizmów silnika.

Zaniedbania w obszarze technicznym pojazdu mogą prowadzić do nieprzewidzianych postojów w najmniej spodziewanych momentach podróży i zwiększyć ryzyko wysokich kosztów napraw. Warto zatem zainwestować czas w prewencyjne przeglądy techniczne, aby letnie miesiące były okresem bezstresowych i bezpiecznych podróży.

Share.

Leave A Reply