Rząd porządkuje przepisy dotyczące przewozu osób – chce m.in., aby firmy zajmujące się przewozem osób miały na pokładzie aplikację rejestrującą płatności, a jeśli takiej nie mają – kasę fiskalną.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym przewiduje ponadto obowiązek rejestracji działalności oraz wprowadza definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz taksówką.

Na podstawie nowych przepisów zostaną zmodyfikowane ponadto wymagania, których spełnienie będzie konieczne dla otrzymania licencji, zasady wydawania licencji oraz przesłanki cofnięcia.

Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, którą zajmuje się Rada Ministrów.

Albo aplikacja rejestrująca płatność, albo kasa fiskalna

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, jeśli firma oferująca przewóz osób będzie miała aplikację rejestrującą wszystkie płatności, które udostępni fiskusowi, to nie będzie musiała mieć kasy fiskalnej – poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin podkreślił we wtorek rano w Radiu Plus, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane do końca bieżącego roku.

Nowelizacja wprowadza zasadę równej konkurencji w branży przewozowej

Sasin pytany w Radiu Plus, czy będzie konieczność wprowadzenia kas fiskalnych w przewozach osób, odpowiedział, że ustawa ma stworzyć równe zasady konkurencji dla wszystkich, którzy zajmują się przewozem osób.

Każdy zajmujący się przewozem osób musi prowadzić działalność gospodarczą i płacić podatki

Potwierdził, że wszyscy, którzy oferują usługi przewozu osób, będą musieli prowadzić działalność gospodarczą i odprowadzać podatki.

Przewożący osoby muszą też spełniać inne warunki: m.in. dotyczące niekaralności

– Będą musieli także spełniać określone warunki – niekaralność, posiadanie prawa jazdy, bo dzisiaj nawet tego nie możemy być pewni, wsiadając do innego pojazdu niż taksówka, który realizuje przewóz osób – mówił.

– Bezpieczeństwo obywateli przede wszystkim, równa konkurencja, czyli równe podatki dla wszystkich. Co do kas fiskalnych, to długo na ten temat dyskutowaliśmy i stwierdziliśmy, że tam, gdzie jest aplikacja, która rejestruje wszystkie przewozy i płatności za te przewozy, a to są aplikacje, które są nie tylko domeną firm przewozowych, ale również korporacji taksówkarskich, to wystarczy tutaj dostęp fiskusa do tej aplikacji i transmisja danych – takie rozporządzenie ma być do końca tego roku wydane – dodał.

Nowe prawo miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku

Szef KSRM podkreślił, że zgodnie z założeniami rządu nowe prawo miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, aby „dać czas na przystosowanie się”, w tym zarejestrowanie działalności gospodarczej przez zainteresowanych.

Minister Adamczyk: projekt obejmie przewozy samochodami osobowymi do dziewięciu osób

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że projekt noweli obejmie przewozy samochodami osobowymi do dziewięciu osób.

– Projekt reguluje rynek na tyle, że każdy świadczący te usługi będzie je realizował na takich samych warunkach, chodzi o obowiązek rejestracji działalności gospodarczej i posiadania kasy fiskalnej – powiedział Adamczyk.

Za: Polskie Radio

Share.

About Author

2 komentarze

Leave A Reply