Pierwotna wersja kół zębatych była znana już w starożytności, choć wtedy miała z pewnością dużo mniej złożoną formę. Bez względu na czasy, koła jako podstawowa część przekładni zębatych, zawsze były chętnie wykorzystywane i bardzo popularne.

Dzisiaj natomiast technologia ta jest już bardzo szeroko rozwinięta. Prawidłowe działanie przekładni zębatych jest podstawą dla wielu mechanizmów i urządzeń. Bez nich nie mogłoby się odbyć wiele ważnych procesów. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie napędu przy użyciu kół zębatych, które się na sobie zazębiają.

Jak rozwijały się przekładnie zębate?

Chociaż dzisiaj zastosowanie przekładni zębatych jest naprawdę bardzo szerokie, przez długi czas stosowane były przeważnie w branży zegarmistrzowskiej. Właściwie dopiero na początku XIX wieku, kiedy została wynaleziona maszyna parowa, koła zębate zaczęły być coraz popularniejsze. Następny wzrost zainteresowania kołami zębatymi miał miejsce w momencie, gdy wynaleziono szybkoobrotowy silnik elektryczny, turbinę parową oraz samochód. W końcu powstanie metod obróbki zrewolucjonizowało sposób patrzenia na ten wydawałoby się niepozorny element. Zastosowanie kół zębatych nigdy wcześniej nie było bowiem tak szerokie.

Jeśli szukasz kół lub listew zębatych do swoich urządzeń, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Akcesoria CNC: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

Przekładnie zębate i ich zastosowanie

Najważniejszym parametrem, który odpowiada za prawidłowe działanie przekładni zębatych, jest przełożenie. Także sprawność zazębiania odpowiednio wykonanej oraz zmontowanej przekładni jest bardzo istotna. Co więcej, skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi ma niewielkie wymiary w stosunku do innych przekładni z tą samą lub zbliżoną mocą, dlatego też przekładnie mają dużo obszerniejsze zastosowanie i są wykorzystywane w dużo większej części mechanizmów.

Przekładnie zębate stosowane są głównie w silnikach, pojazdach spalinowych, dźwigach, okrętach, samolotach, młynach, a także obrabiarkach. Są także używane w maszynach rolniczych i AGD. Warto wiedzieć również, że przekładnie planetarne, które są wykorzystywane w budownictwie, mają na celu zmniejszenie kosztów wykonania realizacji.

Części mechaniczne takie jak paski klinowe, koła pasowe, łańcuchy i wiele więcej znajdziesz w sklepie Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/9-mechanika

Share.

About Author

Leave A Reply