Posiadaczy samochodów jest coraz więcej. Auta są z roku na rok coraz bardziej nowoczesne, można powiedzieć wręcz naszpikowane skomplikowaną elektroniką. Aby obsługiwać takie pojazdy potrzebny jest dobrze wyposażony serwis samochodowy, w którym pracują kompetentni i doświadczeni mechanicy. Serwisy posiadają w swojej ofercie wszystkie usługi, które są niezbędne do zadbania o samochód, a także do jego naprawy w razie potrzeby. Można wymienić kilka z podstawowych działów, którymi zajmuje się profesjonalny serwis samochodowy.

Mechanika – podstawowa działalność serwisu pojazdów

Profesjonalny serwis samochodowy zajmuje się kompleksowo naprawami, diagnostyką oraz przeglądem wszystkich elementów i układów w samochodach. Każda naprawa poprzedzona jest ustaleniem sposobu postępowania poprzez sprawdzenie odpowiednio oprogramowanym sprzętem komputerowym, co znacznie skraca czas naprawy, a także pozwala na bardzo dokładne ustalenie miejsca awarii. Mechanik samochodowy to obecnie nie tylko osoba, która fizycznie dokonuje naprawy, ale równocześnie korzysta z bardzo specjalistycznych urządzeń. Ustala on zakres pracy oraz dobiera konieczne części, w taki sposób, aby były optymalne oraz możliwie kosztowały najmniej. W taki sposób dokonuje się przeglądów i napraw układów jezdnych, chłodzących, wentylacyjnych oraz obwodów elektrycznych.

Przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne

Dobrej marki serwis samochodowy zajmuje się wszelkiego rodzaju zalecanymi przez producentów danych marek przeglądami. Serwisy autoryzowane najczęściej specjalizują się w bieżącej diagnostyce konkretnych marek. Przeglądy gwarancyjne są konieczne, ponieważ każda usterka wykryta w okresie obowiązującej gwarancji może zostać naprawiona bezpłatnie. Serwisowanie pogwarancyjne mechanik wykonuje dla bezpieczeństwa użytkownika pojazdu, a także dla jak najdłuższej bezawaryjnej eksploatacji. Samochód, który posiada udokumentowaną historię łatwiej znajduje nabywcę.

Jakie czynności serwisowe wykonują warsztaty najczęściej?

Do standardowo wykonywanych zgodnie z terminami czynności należą wymiany płynów eksploatacyjnych, od nich zależy prawidłowa praca wszystkich układów w samochodzie. Każdy kierowca musi pamiętać o wymianie oleju oraz filtrów, a także o okresowym sprawdzaniu stanu klimatyzacji. Serwis samochodowy wykonuje wszystkie te zabiegi używając odpowiednich części i płynów, które są przeznaczone do konkretnej marki pojazdu. A ponad to, ustala terminy następnych wymian, które należy wykonać.

Dodatkowe usługi oferowane przez serwis samochodowy

Większość uznanych centrów obsługi pojazdów oferuje szereg dodatkowych usług, które czasem są niezbędne dla klientów. Do nich należy holowanie uszkodzonego samochodu do miejsca, gdzie wykonana zostanie naprawa. Dobry serwis samochodowy zapewni również auto zastępcze dla klienta, którego samochód właśnie znajduje się w trakcie naprawy. Niektóre warsztaty zapewniają możliwość dokonania drobnych korekt lakierniczych, kiedy zdarzy się drobne otarcie, uszkodzenie lub pojawią się ślady rdzy.

Autor
Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakładem mechanicznym oferującym naprawy SMART: fastserv.com.pl z Poznania.
Share.

About Author

Leave A Reply

Wprowadź CAPTCHA - chcemy wiedzieć, że nie jesteś botem *