Niewiele rzeczy sprawia tyle satysfakcji mężczyznom, co samodzielne majsterkowanie przy swoim samochodzie. Czas spędzony na konserwacji samochodu i świadomość dobrze wykonanej pracy są niezwykle cenne. Jednak do wielu robót tego typu niezbędny okazuje się kanał, będący na wyposażeniu niewielu garaży. Czy da się to obejść? Oczywiście! Przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań ułatwiających majsterkowanie.

O co zadbać, by praca przebiegała sprawniej?

Praca przy własnym samochodzie może być wyjątkowo przyjemna. By tak się jednak stało, niezbędne jest odpowiednie zaplecze – przede wszystkim w zakresie posiadanych narzędzi i rozwiązań ułatwiających wykonywanie pracy. Jednym z najważniejszych udogodnień jest kanał, dzięki któremu można wykonywać zaplanowane zadania związane z podwoziem samochodu, zawieszeniem, układem hamulcowym, jak i wymianą wielu elementów eksploatacyjnych silnika. Niestety, niewiele osób może się pochwalić posiadaniem garażu z kanałem, a doposażanie już istniejącego budynku w takie rozwiązanie oznaczałoby spore nakłady i kłopotliwy remont. Na szczęście można ten problem obejść – rozwiązaniem okazują się mobilne najazdy samochodowe, które można ustawiać za każdym razem, kiedy potrzebne będzie zaglądnięcie pod spód samochodu, a następnie odstawić w wolną przestrzeń, bez zbędnego zagracania i tak niewielkiej przestrzeni garażowej.

W czym pomagają najazdy samochodowe?

Najazdy samochodowe cieszą się coraz większą popularnością – dzięki nim możliwe jest wykonanie większości prac przy samochodzie. Niezależnie od posiadanego doświadczenia, umiejętności i narzędzi, dzięki łatwiejszemu dostępowi do niemal każdego miejsca w pojeździe, uda Ci się wykonać większość planowanych prac. Wymiana oleju, klocków i tarcz hamulcowych, łączników stabilizatorów, amortyzatorów, sprężyn, końcówek drążków kierowniczych i wielu innych elementów staje się znacznie łatwiejsza przy dostępie od spodu pojazdu. Korzystanie z najazdów zwiększa również bezpieczeństwo wykonywanych prac – koniec z wchodzeniem pod samochód podniesiony na lewarku, czy oparty o jakieś inne, przypadkowe elementy. Korzystając z najazdów, masz pewność, że twój samochód stabilnie stoi na swoim miejscu i nawet w przypadku cięższych prac nie grozi mu przemieszczanie się.

Jak dbać o bezpieczeństwo przy pracy z najazdami?

Podobnie jak przy większości prac wykonywanych przy wykorzystaniu narzędzi i związanych z wymianą elementów mechanicznych pojazdu, również przy pracy z najazdami powstają istotne zagrożenia, których zignorowanie może skutkować wypadkiem lub uszczerbkiem na zdrowiu. Największe zagrożenie stanowi upadek samochodu z najazdu i przygniecenie osoby znajdującej się pod spodem. Na szczęście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa można ryzyko zminimalizować niemal do zera i cieszyć się pełnią korzyści związanych z ich wykorzystaniem. Trzeba upewnić się, że:

  • najazdy ustawione są na stabilnej i równej powierzchni i nic nie znajduje się pomiędzy nimi a podłożem,
  • samochód znajdujący się na najazdach ma zaciągnięty hamulec postojowy i wrzucony niski bieg (jedno przełożenie lub bieg wsteczny),
  • powierzchnia pod najazdami, jak i wokół nich jest czysta, wolna od plam oleju i innych substancji mogących powodować poślizgnięcie.

Przestrzegając tych kilka prostych zasad, można odnieść pełnię korzyści z możliwości, jaką oferują najazdy i poszerzyć zakres prac wykonywanych w zaciszu własnego garażu. Z pewnością przypadną one do gustu każdemu majsterkowiczowi.

Share.

Leave A Reply