Szukasz pomysłu na własny biznes? W czasie, kiedy samochód stał się podstawowym środkiem transportu i w każdym gospodarstwie domowym jest minimum jeden pojazd – warto rozważyć otwarcie własnej myjni samochodowej. Czy wiesz, od czego zacząć, jakie formalności załatwić i jaki jest koszt takiej inwestycji? Sprawdź kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym znacznie łatwiej będzie Ci przejść przez ten proces.
Rozpocznij od analizy rynku i określ spodziewany koszt inwestycji
Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, jest sporządzenie listy myjni samochodowych, które znajdują się w pobliżu miejsca planowanej inwestycji. Gratulujemy, jeżeli udało Ci się znaleźć lukę! Jeśli natomiast pierwsze sygnały wskazują, że rynek jest wystarczająco nasycony, możesz rozważyć budowę myjni samochodowej w pewnej odległości od swojego miejsca zamieszkania. Obecnie dostępnych jest wiele możliwości zarządzania biznesem zdalnie.
Zastanawiasz się, jak wygląda koszt myjni bezdotykowej? Jest on uzależniony od kilku czynników. Wśród kluczowych wymienia się jej rodzaj i wielkość. Jako przykład może posłużyć myjnia bezdotykowa BKF, czyli jednego z wiodących producentów rozwiązań w tej kategorii:
- myjnia z jednym stanowiskiem kosztuje około 130 tysięcy złotych,
- opcja z dwoma stanowiskami sięga 180-230 tysięcy złotych,
- cena myjni z sześcioma stanowiskami kosztuje około 450-800 tysięcy złotych.
Wszystko zależy od standardu i dodatkowych elementów wyposażenia. Warto dodać, że jedno stanowisko myjni automatycznej wiąże się z kosztem około 300 tysięcy złotych. Jeżeli zależy Ci na dokładnym określeniu potrzebnej sumy, skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora, który udostępniają producenci. Po otrzymaniu podsumowania poznasz dokładny koszt myjni bezdotykowej. Teraz nadchodzi czas na zgromadzenie potrzebnej gotówki.
Jakie formalności należy załatwić, otwierając myjnię samochodową?
Jeżeli chcesz otworzyć własny biznes, musisz być właścicielem lub wydzierżawić działkę o charakterze usługowym lub usługowo-budowlanym. Konieczne jest podłączenie do niej mediów, czyli:
- wody,
- prądu,
- kanalizacji
Wielkość działki powinna być dostosowana do zakładanej wielkości myjni. Przemyśl, czy w przyszłości będziesz planować rozbudowę myjni i czy konkretna powierzchnia daje Ci taką możliwość.
Wśród niezbędnych formalności wymieńmy także założenie działalności gospodarczej (jeżeli do tej pory tego nie zrobiłeś) oraz podjęcie kontaktu z producentem myjni samochodowej, który przygotuje projekt inwestycji. Musisz udać się do Urzędu Gminy, gdzie uzyskasz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym miejscu złóż wniosek o pozwolenie na budowę myjni oraz wniosek o decyzję środowiskową. Teraz potrzebujesz już tylko pozwolenia wodnoprawnego i zezwolenia na wytwarzanie odpadów. Ostatnim krokiem jest odbiór inwestycji przez straż pożarną.
Jak widzisz, istnieje wiele etapów otwierania myjni samochodowej. Warto na początku przygotować sobie konkretny plan, w którym określisz: co, w jakim miejscu i kiedy planujesz załatwić. Dzięki temu nie pominiesz żadnego istotnego kroku, który mógłby zahamować rozpoczęcie działalności nowego biznesu!