Problemem w branży TSL jest wysoki popyt i mało pracowników na rynku – kierowców. Obecnie brakuje około 100 tysięcy kierowców zawodowych, co wpływa na planowanie oraz realizację zleceń transportowych, a dodatkowo podnosi koszty związane z pensjami. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tą branżą – wyjaśniamy, ile zarabia kierowca tira w Polsce.

Brak chętnych do pracy czy wolnych kierowców zawodowych to spory problem – problem ten dotyczy ogólnie krajów w Europie. Sytuacja ta skomplikowała się od zeszłego roku przez inwazję Rosji na Ukrainę – Ukraińcy byli bardzo liczną grupą w polskich firmach transportowych. Znaczna część z nich walczy dziś na froncie, a puste wakaty trudno wypełnić. To z kolei prowadzi do presji płacowej.

Jakie są zarobki kierowcy tira w Polsce?

Wysokość zarobków zależy od różnych czynników – jak między innymi doświadczenie, system pracy, zakres obowiązków oraz kwalifikacje i uprawnienia. Przyjrzymy się jednak uśrednionym pensjom – w przypadku kierowców samochodów ciężarowych jest to około 6300 złotych netto.

Są także kierowcy, którzy zarabiają na trasach międzynarodowych powyżej 10 000 złotych miesięcznie. Transport ciężki charakteryzuje się zwykle wyższymi zarobkami. Kierowca pojazdów do 3,5 tony zarabia średnio około 4350 złotych netto. Co ważne, podane kwoty uwzględniają różne elementy wynagrodzenia – jak ryczałty, premie, diety oraz inne dodatki.

Są one ważnym procentem finalnej kwoty, którą otrzymuje kierowca. Mediana netto dla kierowcy międzynarodowego wynosi około 7000 złotych. Nieco niższe zarobki mają kierowcy w ruchu krajowym (5000 zł) oraz lokalnym (4500 zł).

Poza tym trzeba zauważyć, że kierowcy otrzymują różne benefity. Nie tylko pensja, ale także dodatki są dla nich ważnym kryterium podczas wyboru pracodawcy. Jest to najczęściej telefon służbowy do celów prywatnych, możliwość uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach, dopłaty do dojazdów do pracy oraz dodatkowe ubezpieczenie.

Wysokość wynagrodzeń kierowców a pakiet mobilności

Wpływ na wyliczanie wynagrodzeń mają też zmiany, które zaczęły obowiązywać wraz z wdrożeniem w życie tzw. pakietu mobilności. Wprowadził on nowe zasady obliczania płacy minimalnej na terenie poszczególnych krajów członkowskich UE.

Więcej na temat wynagrodzeń kierowców zawodowych w Polsce, w innych krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych przeczytasz tutaj: https://www.ocrk.pl/ile-zarabia-kierowca-tira/.

Share.

Leave A Reply