Coraz więcej Polaków korzysta foliuje swój sprzęt. Jeszcze kilka lat temu to głównie telefony były pokryte foliami ochronnymi. Jednak z upływem czasu podejście się zmieniło, a coraz więcej samochodów zaczęto widywać w folii. Ale czy jest nam potrzebna folia ochronna do samochodu? Jakie są jej cechy i gdzie warto ją użyć? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Do czego służy samochodowa folia ochronna?

Folia ochronna, tak jak nazwa wskazuje, służy do zabezpieczenia lakieru samochodu przed czynnikami zewnętrznymi. W dużym skrócie dzięki niej uodpornimy swoje auto na wszelkie otarcia na parkingach, odpryski kamieni, grad czy nieumiejętny slalom jednośladowców (zakończony oczywiście dotknięciem naszej karoserii). 

Źródło: promomoto.pl

Cechy folii ochronnej do samochodu

Większość ekspertów wymienia zazwyczaj kilka cech charakterystycznych, które wyróżniają profesjonalne folie ochronne. Wśród nich pojawiają się chociażby takie zalety jak:

  • Wytrzymałość i grubość warstwy ochronnej – folia powinna wytrzymać w każdych warunkach i przed długi czas (przykładowo firma Promomoto.pl proponuje aż 12 lat gwarancji), dlatego musi mieć odpowiednie właściwości. Uznaje się, że folia o grubości od 150 do 300 mikronów jest optymalna do praktycznie każdego lakieru.
  • Zdolności samoregeneracyjne – folie ochronne słyną z właściwości samonaprawczych – lakier regeneruje się pod wpływem ciepła i czasu. W efekcie większość naszych rys zostanie zabliźniona, a sam lakier pozostanie bez skazy. I to przez lata!
  • Możliwość zdjęcia folii w dowolnym momencie – folie ochronną powinniśmy móc zdjąć w każdym momencie, bez narażania się na uszkodzenie lakieru samochodowego.

Które elementy karoserii powinny być oklejone folią?

Myśląc o foliowaniu własnego auta powinniśmy również zastanowić się nad tym, jakie części karoserii najlepiej będzie zabezpieczyć folią ochronną. Odpowiedź jest tak naprawdę dosyć prosta: chronimy to, co jest najbardziej wystawione na piaskowanie, odpryski, czynniki atmosferyczne itd. Czyli zabezpieczamy elementy zewnętrzne, takie jak:

  • zderzaki,
  • lusterka,
  • lampy (zarówno przednie i tylne),
  • klamki,
  • maska i bagażnik,
  • progi i drzwi.

Podsumowanie

Czy warto jest zafoliować własne auto? Z pewnością, a szczególnie wtedy, kiedy jest ono sporo warte, a wymiana lakieru będzie Cię słono kosztować. Czasami po prostu nie warto ryzykować dodatkowych wydatków i lepiej będzie zabezpieczyć się przed losowymi zdarzeniami na drodze.

Share.

Leave A Reply