W dzisiejszych czasach każdy z nas ceni sobie mobilność i niezależność. Tę osiągamy także dzięki autowypożyczalniom. Co jednak w przypadku nieprzewidzianego problemu z wypożyczonym autem?

Polacy coraz częściej decydują się na wynajem auta. Firmy częściej korzystają z wynajmu długoterminowego, natomiast klienci indywidualni częściej wybierają wynajem krótkoterminowy. Niezależnie jednak od długości okresu wynajmu, auto cały czas pozostaje własnością wypożyczalni. Kto więc ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody? Kto płaci mandaty za przekroczenie prędkości?

Kolizja wynajmowanym autem

Wypożyczalnie samochodów dbają o to, aby ich auta były odpowiednio ubezpieczone. Posiadają one nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale zazwyczaj także AC. Planując podróż wynajmowanym autem poza granice kraju, musimy się także liczyć z tym, że wypożyczalnia może wymagać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Dodatkowe opłaty ubezpieczeniowe mogą się pojawić także w przypadku, gdy wynajmujący potraktowany zostanie jako tzw. „młody kierowca”, czyli kierowca z krótki stażem w prowadzeniu auta. Większość wypożyczalni pobiera także dodatkowe opłaty, jeśli w okresie wynajmu auto będą prowadzić także inni kierowcy. Biorąc pod uwagę wszystkie te opłaty można zauważyć, że wypożyczalnia dba o swój interes i rzeczywiście zabezpiecza się na wszelkie ewentualne zdarzenia. A jak to jest z odpowiedzialnością w praktyce?

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy samochodód musi posiadać ubezpieczenie OC. Polisa ta przypisana jest do pojazdu, nie do kierowcy, dlatego niezależnie od tego, kto prowadził auto, koszty zdarzenia drogowego pokrywa ubezpieczenie OC sprawcy. Dodatkowe ubezpieczenie AC obejmuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub zniszczenia wynajętego auta. Oznacza to, że wynajęcie samochodu z wypożyczalni jednocześnie chroni klienta przed jakimikolwiek konsekwencjami finansowymi w przypadku wszelkich zdarzeń drogowych.
Podstawą do obciążenia kosztami konkretnego ubezpieczyciela jest jednak jednoznaczne stwierdzenie kto był sprawcą wypadku. Choć zwykle w takich zdarzeniach wystarczą oświadczenia uczestników, w przypadku auta z wypożyczalni zaleca się wezwanie policji na miejsce kolizji. Funkcjonariusze Policji dokładnie zapoznają się z przebiegiem zdarzenia i precyzyjnie określą sprawcę kolizji. Jednocześnie wynajmujący auto powinien niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią i poinformować o całym zdarzeniu.

Awaria wypożyczonego samochodu

Awarie samochodów to sytuacje, które nie powinny, ale niestety czasem się zdarzają. Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj nie pozostawiają swoich klientów samych z tym problemem. W przypadku awarii należy więc przede wszystkim skontaktować się z wypożyczalnią, która zapewni samochód zastępczy i zajmie się odholowaniem niesprawnego pojazdu.

Mandaty za przekroczenie prędkości wynajmowym autem

Kierowca zatrzymany do kontroli przez funkcjonariuszy Policji sam ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i to właśnie on odpowiada finansowo za przekroczenie prędkości lub inne przewinienia, których się dopuścił. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku fotoradarów. Zdjęcia z takich urządzeń są bowiem wysyłane do właścicieli aut – w tym przypadku do wypożyczalni. Ta jednak posiada informację, kto w danym czasie wynajmował auto, a dane kierowcy przekazuje odpowiednim organom. Podróżując wynajmowanym autem nie możemy się więc czuć zupełnie bezkarni.

Chcesz wypożyczyć auto bezpiecznie i bez haczyków? Wypożyczalnia samochodów w Białymstoku: www.wypozyczalnia.konrys.pl

Share.

Leave A Reply