Śląskie rozpoczyna nową akcję – „Srebrny listek”. Polega ona na tym, że seniorzy otrzymują naklejkę ze srebrnym listkiem. Naklejają ją na tylną szybę swojego samochodu. Ma to być informacja dla innych kierowców, że tym pojazdem jedzie osoba starsza i należy zachować ostrożność. Nie trąbić, nie podjeżdżać za blisko. Dzięki temu seniorzy mogą poczuć się pewniej za kierownicą.

W Parku Śląskim w czwartek, 23 sierpnia, podczas pikniku „Łączymy pokolenia”, odbyła się konferencja poświęconą nowej inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego „Srebrny listek seniora-kierowcy” w ramach kampanii „Śląskie. Dla Seniora”.

„Srebrny listek seniora-kierowcy” nawiązuje do zielonych listków, jakie muszą mieć na swoich pojazdach młodzi kierowcy. Podobny, tyle że srebrny, będą otrzymywać seniorzy, którzy taki znaczek będą mogli umieścić na tylnej szybie samochodu. Zielony listek oznacza, że za kierownicą jest niedoświadczony kierowca i lepiej zachować ostrożność. „Srebrny listek” to informacja dla kierowców, że autem z taką naklejką kieruje starsza osoba. – Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg – mówił podczas konferencji Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Znaczki akcji „Srebrny listek” będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji. – Każde zdrowie, każde życie uratowane na drodze to jest cel naszej pracy, dlatego ta akcja ma pełne wsparcie policji. Każdy z nas będzie seniorem i słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale mogą sprawić, że czas reakcji się wydłuża, dlatego warto cierpliwie zaczekać i uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia – podkreślał st. asp. Tomasz Bratek z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W konferencji uczestniczyli także sami seniorzy, którzy od kilkudziesięciu lat posiadają prawo jazdy. Jeden z nich, Piotr Lipa z Goczałkowic-Zdroju ponownie zdał egzamin na prawo jazdy w wieku 88 lat i jest najstarszym Polakiem, który tego dokonał. – To jest bardzo dobra inicjatywa i z dumą przykleję w samochodzie srebrny listek. Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą – podkreślał Piotr Lipa. Organizatorzy kampanii chcę namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

Za: Dziennik Zachodni

Share.

About Author

6 komentarzy

  1. Pingback: Srebrny listek dla kierowców-seniorów? Sprawa budzi kontrowersje - LEFTLANE.PL

  2. „Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem,” – właśnie to znaczy, że jest konieczność pożegnania się z autem. Jeśli starsza osoba za kierownicą ma problem z orientacją, wolniejsze reakcja itd to stanowi niebezpieczeństwo dla innych! Po prostu – jeśli nie jesteś w stanie szybko reagować za kierownicą z jakiegokolwiek powodu, to nie bądź kierowcą.

  3. Srebrny listek niestety nie uchroni innych kierowców przed kierującymi z demencją, którzy nie potrafią poruszać się na drodze i stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

  4. Kiedy listki dla leworęcznych, dla wegetarian, dla ateistów (katolicy już sami oznaczają się rybą), dla kobiet, dla teściowych, dla fanek Bibera i Podsiadła oraz najważniejsze, tęczowe dla wiadomo – nie wiadomo kogo?

    Już zielone listki są niekonstytucyjne, ale u nas konstytucja jest chyba tylko takim sobie świstkiem papieru.

Leave A Reply