W dzisiejszych czasach pracę inżyniera konstruującego pojazdy mechaniczne wspomaga szereg systemów komputerowych poczynając od systemów komputerowego wspomagania projektowania CAD przez systemy wspomagające analizę CAE aż do komputerowych systemów wytwarzania CAM.

Systemy te pozwalają znacząco przyspieszyć proces od pomysłu do jego realizacji. Na tej drodze potrzebne są prototypy, dzięki którym to co zostało stworzone na ekranie komputera staje się fizycznym produktem i może zostać nie tylko przetestowane, ale też często zaprezentowane interesariuszom odpowiedzialnym za projekt.

Tutaj wkracza właśnie prototypowanie czyli jedna z najbardziej skutecznych wizualnych technik analitycznych.  Polegająca na wytwarzaniu fizycznych modeli na podstawie trójwymiarowych modeli 3D-CAD. Służą do tego zaawansowane urządzenia drukujące w technologii druku trójwymiarowego. Jak bardzo są one precyzyjne, za przykład może posłużyć informacja że ścianki drukowane przez najnowocześniejsze urządzenia mają mniej niż 0,5 mm grubości.

Takie modele jak już wcześniej wspomniałem służą nie tylko sprawdzeniu pierwotnych założeń teoretycznych, ale także wprowadzeniu poprawek. Wykorzystanie technologii druku 3D znacząco przyspieszyło proces i skróciło czas powstania prototypu nawet do kilku godzin. I choć aby cieszyć się tak zaawansowaną technologią konieczny jest szeroki i drogi park maszynowy to nawet prywatna osoba, niedysponująca ogromnym budżetem może zlecić produkcję takich modeli, gdyż również w Polsce są firmy oferujące usługi prototypowania dysponujące zaawansowanym technicznie parkiem maszynowym.

Czemu o tym wspominam? Drukowanie części motoryzacyjnych może służyć nie tylko do tworzenia nowych modeli ale i restauracji starych, zabytkowych egzemplarzy. W wielu przypadkach, gdy oryginalne części nie są już dostępne najszybszym i często jedynym sposobem na przywrócenie pojazdu do stanu swojej świetności jest wydrukowanie elementu na drukarce 3D.

I tym sposobem technologia zatoczyła koło. Choć prototypowanie za swój główny cel miało wspomóc inżynierów w produkcji nowych modeli, to obecnie druk 3D może również wspomóc miłośników zabytkowej motoryzacji.

Share.

Leave A Reply