Choć średnia cena transakcyjna samochodu na początku roku 2024 była o 10% niższa niż pod koniec 2023 roku, to – przeciwnie do tego trendu – wartość kredytów ​ zaciągniętych w celu zakupu pojazdu w I kwartale 2024 roku rosła. Średnia wartość kredytu na zakup auta w tym okresie była o 7% wyższa od średniej za okres od października do grudnia ubiegłego roku – wynika z analizy raportu OTOMOTO Insights.

Raport OTOMOTO Insights I kwartał 2024 prezentuje sytuację na rynku motoryzacyjnym w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Pełen raport jest dostępny na stronie otomotoinsights.pl

Analiza kondycji rynku i nastrojów konsumenckich od początku 2024 roku jest zgodna z optymistycznymi prognozami ekspertów. Ożywienie w motoryzacji widać zarówno w podaży, jak i w popycie. Na pozytywne nastroje konsumentów wpływa m.in. lepsza sytuacja finansowa Polaków. Według danych NBP wyraźnie rosną oszczędności gospodarstw domowych w Polsce (w lutym tego roku depozyty były wyższe o niemal 11% w stosunku do wartości sprzed roku). Nie zmienia się przy tym poziom ogólnego zadłużenia gospodarstw domowych. Jednak wchodząc w szczegóły zobowiązań zaciąganych na cel zakupu samochodu, widać zmiany w wysokości kredytów – wartości z początku roku są wyższe niż z końcówki 2023 r.

Używany samochód w kredycie na 8 lat

Niemal ⅓ kredytobiorców, którzy finansowaniem wspierają zakup samochodu używanego, decyduje się na 8-letni kredyt – wynika z danych OTOMOTO Pay. Najczęściej, bo w przypadku 24% kredytobiorców, miesięczne zobowiązanie wynikające z kredytu na samochód mieści się w granicach 500-700 zł.

  • Średni wiek samochodu w Polsce to już ponad 14 lat, ale widać różnicę w wyborach Polaków posiłkujących się przy zakupie kredytem i tych, którzy kupują za gotówkę. Pojazdy kupowane z wykorzystaniem dodatkowego finansowania są wyraźnie młodsze – przeciętny wiek auta kupowanego na kredyt to niecałe 10 lat. Coraz powszechniejsza idea finansowania kredytem zakupu auta pozwala przewidywać, że Polacy w najbliższych latach będą wybierać coraz młodsze auta. Dzięki temu z biegiem czasu zaczniemy zbliżać się ze średnim wiekiem aut w Polsce do poziomu poniżej 10 lat, co uplasuje nas w europejskiej średniej – mówi Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający OTOMOTO Pay.

¾ kredytów na samochód zaciągają mężczyźni

Zdecydowaną większość kredytów na zakup samochodu biorą mężczyźni. Wyższa jest też wysokość zobowiązań zaciąganych przez mężczyzn – w pierwszym kwartale tego roku decydowali się na finansowanie zakupu samochodu kredytem wyższym średnio o 2600 zł niż wysokość podobnych zobowiązań wybieranych przez kobiety.

Najwyższe kredyty wybierają mężczyźni po 50-tce

Średnia wartość zobowiązań na zakup samochodu w pierwszym kwartale tego roku wynosiła 41 146 zł i przewyższała wartości z ostatnich trzech miesięcy 2023 roku o 7%.Na wyraźnie mocniejsze od średniej dla wszystkich kredytobiorców wsparcie decydowali się mężczyźni między 50 a 59 rokiem życia – w przypadku tej grupy średnia wartość zobowiązań to ponad 45,5 tys. złotych. Najniższe kredyty na zakup samochodu charakteryzują najmłodszych kierowców – co wiąże się zarówno z ich niską zdolnością kredytową, jak i ceną wybieranych, pierwszych w życiu, własnych pojazdów.

Share.

Leave A Reply