Spycharka gąsienicowa Dressta TD-16N produkowana przez firmę LiuGong Dressta Machinery w Stalowej Woli otrzymała nagrodę Red Dot Product Design Awards. To międzynarodowe wyróżnienie, często nazywane przez ekspertów „Oscarem designu”, jest jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Dressta TD-16N dzięki swojej konstrukcji wyznacza nowe standardy widoczności i bezpieczeństwa w świecie maszyn przeznaczonych do robót ziemnych. To pierwszy raz w historii kiedy Red Dot Product Design Award zostało przyznane maszynie budowlanej produkowanej w Polsce.

Spycharka zaprezentowana w marcu tego roku na targach ConExpo w Las Vegas została wyprodukowana w fabryce firmy LiuGong Dressta Machinery w Stalowej Woli, globalnego producenta ciężkiego sprzętu budowlanego, znanego z tworzenia trwałych maszyn do najcięższych zastosowań. Zaprojektowanie zupełnie nowego modelu powierzono zespołowi projektantów LiuGong Dressta kierowanemu przez Eda Wagnera – Dyrektora Wykonawczego ds. Nowych Technologii i Gary’ego Majora – Dyrektora Wykonawczego ds. Wzornictwa Przemysłowego, którzy na swoim koncie mają już analogiczną nagrodę uzyskaną w roku ubiegłym za równiarkę samobieżną LiuGong 4180D.

Przed zespołem projektantów stało jasno określone i niełatwe zadanie – nowy model spycharki miał być maszyną budowlaną wyróżniającą się doskonałą widocznością z kabiny oraz dostosowaną do potrzeb wymagających klientów.

– Od początku wiedzieliśmy, że kluczem do rozwiązania zadania i zaprojektowania prawdziwie wyjątkowego na skalę światową modelu spycharki jest postać operatora maszyny. Zaczęliśmy dosłownie od operatora, lemiesza i gąsienicy, a następnie zbudowaliśmy wszystko wokół nich nie pozwalając sobie na żadne kompromisy. Okazało się, że obszarem nad którym warto popracować jest komfort obsługi maszyny i poziom widzialności z perspektywy operatora. Rezultatem naszej pracy jest spycharka z niezrównaną widocznością dookoła, obejmującą zakres aż 309 stopni – mówi Ed Wagner.

Nowy standard widoczności

–  Odpowiednia widoczność jest ważna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również wydajności i komfortu pracy operatora maszyny. Tak jak w przypadku naszej poprzedniej, wielokrotnie nagradzanej równiarki samobieżnej 4180D, tak i w przypadku TD-16N dążyliśmy do zapewnienia najlepszej widoczności w swojej klasie. Wydaje mi się, że udało nam się to osiągnąć. Myślę, że prawdą jest stwierdzenie, że wzorcowa widoczność staje się jedną z cech definiujących nasz sposób projektowania. – dodaje Gary Major.

Chociaż widoczność była jednym z priorytetów zespołu projektowego, nie była to jedyna kwestia o którą zadbali projektanci. Priorytetem było również bezpieczeństwo operatora. Po pierwsze, zespół zaprojektował antypoślizgowe stopnie w tylnej części maszyny, tym samym całkowicie eliminując konieczność wchodzenia po gąsienicach. Stopnie te w komplecie z zainstalowanymi poręczami umożliwiają łatwy i bezpieczny dostęp do i z kabiny z zachowaniem zasady trzech punktów styku. W swojej klasie wielkości TD-16N jest jedyną spycharką z takim dostępem. Po drugie, projektanci zadbali o to by codzienna obsługa w zakresie kontroli, tankowania i konserwacji pojazdu była możliwa z poziomu gruntu, eliminując konieczność wchodzenia  operatora na gąsienice. To rozwiązanie zostało wielokrotnie docenione przez ekspertów testujących pojazd.

Nowa spycharka charakteryzuje się konstrukcją z centralnie umieszczoną kabiną i automatycznym dwukierunkowym hydrostatycznym układem napędowym. Spycharka jest wyposażona w standardowy 6-kierunkowy lemiesz kątowy. Sterowanie jest łatwo dostępne, intuicyjne i proste w obsłudze dzięki elektrohydraulicznym joystickom. Masa operacyjna wynosząca 19.090 kg i silnik o mocy 170 KM (127kW)  zapewniają doskonałą wydajność, z której Dressta jest znana od lat. Produkowana w Stalowej Woli spycharka do sprzedaży trafi już w przyszłym roku

–  To dla nas wielki zaszczyt wygrać Red Dot Awards. To wspaniałe osiągnięcie, które podkreśla niesamowitą pracę jaką codziennie wykonują Ed, Gary i cały zespół projektantów. Osiągnięcie, które wiele mówi o tym, jak daleko zaszliśmy jako firma i dokąd zmierzamy – skomentował Howard Dale, Przewodniczący Zarządu LiuGong Dressta Machinery. – Wytrwale pracujemy nad naszą reputacją w dziedzinie projektowania doskonałych urządzeń i zostaje to zauważone przez branżę. Stale inwestujemy w badania i rozwój co pozwala nam dokonać gigantycznego skoku w zakresie technologii produkowanych przez nas maszyn. Dwie nagrody Red Dot to dopiero początek naszej historii, jesteśmy na dobrej drodze by udowodnić branży, że Dressta oferuje coś naprawdę wyjątkowego na rynku – najnowocześniejszy design w standardzie. – dodaje.

Zespół projektantów LiuGong Dressta odbierze swoją nagrodę 22 czerwca, a spycharka Dressta TD-16N dołączy do równiarki samobieżnej LiuGong 4180D w Red Dot Design Museum.

Za: Informacja prasowa

Share.

Leave A Reply