Przedstawiamy kolejną kamerę Navitel. Do testów otrzymaliśmy model R1000. Już pierwszy rzut oka i „kosmiczny” wygląd wyróżnia ją od pozostałych modeli testowanych przez nas: R400 i R600.

Pierwsze wrażenia

Wiedorejestrator wyróżnia się futurystycznym wyglądem, posiada samoprzylepny uchwyt na taśmę 3M, który można stabilnie zamontować na przedniej szybie samochodu oraz podpiąć kamerę za pomocą uchwytu magnetycznego. Umożliwia to obracanie jej o 360°. Dzięki temu urządzeniu można nagrywać nie tylko to co dzieje się przed nami, ale obrócić i nagrywać to co dzieje się w naszym samochodzie.

Obiektyw NAVITEL R1000 wykonany jest z sześciowarstwowego szkła, zapewniającego wysoką jakość nagrań wideo. Urządzenie nagrywa obraz w jakości FullHD z szybkością 30 klatek na sekundę. Szeroki kąt widzenia 165° jest imponujący jak na tak niewielkie urządzenie. Przy tak dużym kącie obraz rejestrowany jest trochę zakrzywiony ale nie możemy uznać tego za wadę.

Oczywiście nagrania video mogą być nagrywane w pętli, kamera posiada wbudowany G-Sensor, który jest aktywowany w przypadku zderzenia lub nagłego manewru. Urządzenie zapisuje materiał nagrany podczas wypadku i zabezpiecza go w celu późniejszego wykorzystania.

Kamera posiada także moduł GPS, który pozwala zapisywać informacje o przebiegu trasy. Współpracuje także z aplikacją Wi-Fi NAVITEL R1000 dla Androida i pozwala połączyć kamerę ze smartfonem, udostępniać i przeglądać w czasie rzeczywistym nagrania zarejestrowane przez urządzenie. Ustawienia wideorejestratora można dostosować bezpośrednio poprzez aplikację a NAVITEL R1000 może służyć także jako monitoring pomieszczeń w Twoim domu lub biurze.

W zestawie otrzymujemy ładowarkę samochodową z długim kablem zakończonym wtyczką mini-usb, kabel USB – mini-usb, ściereczkę, instrukcję obsługi. Bonusem od firmy Navitel jest klucz na roczną licencję na mapę Europy Navitel Navigator.

Na prawym boku kamery mamy slot karty microSD (do 64GB) . Na lewym boku klawisz wyłączania. Na dole klawisze Menu, klawisze góra/dół i przycisk OK.

Interfejs jest dość prosty i przejrzysty. Na ekranie menu mamy kilkanaście opcji do wyboru:

  • Tryb filmowy – ustawienia rozmiaru nagrywanych filmów,
  • Jakość filmu,
  • Czas długości nagrania w pętli
  • Włączenie lub wyłączenie czujnika ruchu
  • Czułość mikrofonu
  • Opcje obrazu: ekspozycja, balans bieli, czułość ISO, nasycenie, ostrość, gamma
  • Wybór efektów nagrywania: normalny, sepia, czarno-biały, negatyw

Mamy więc wszystko co potrzebne: możemy zmienić język, jakość nagrywanych filmów, wybrać długość nagrania w tzw. pętli, włączyć/wyłączyć tryb parkingowy,  ustawić czas wygaszania ekranu, opcję trybu parkingowego – urządzenie wykrywa ruch w polu widzenia kamery i rozpoczyna nagrywanie podczas nieobecności w samochodzie. Mamy również sensor przeciążeń (G-Sensor) – nagrywając filmy w pętli są one co pewien czas nadpisywane. Funkcja ta pozwala zablokować nagrany film, który odnotuje ustawione przeciążenie (np. podczas stłuczki) i nie skasuje nam danej części filmu.

Kąt widzenia

W kamerze zastosowano szerokokątny (165°) obiektyw, dzięki któremu nagramy wszystko, co dzieje się przed samochodem ale widzimy również sporo po bokach pojazdu.

Jakość nagrania w dzień

Jakość nagrań jest dobra i w warunkach dziennych obraz jest dość ostry. Tablice rejestracyjne są dobrze widoczne i czytelne są ze sporej odległości.

Możliwość pracy w nocy

Tu wydaje się, że mogłoby być lepiej. Model R600 według mnie radzi sobie lepiej. Poniżej kilka filmów testowanej kamery i dwóch poprzednich.

Bezawaryjna praca

Rejestrator testowałem kilkanaście dni. Nie miałem problemów z jej użytkowaniem.

Podsumowanie:

NAVITEL R1000 to bardzo ciekawa propozycja. Dzięki złączu jest kamerką samochodową lub kamerką monitoringu. Można też ją w bardzo łatwy sposób zabierać do domu, co w większości kamer jest trudne ze względu na sztywne mocowanie. R1000 jest więc dobrą propozycją dla wszystkich szukających wyróżniającego się na rynku rejestratora do samochodu i nie tylko do samochodu.

Dane techniczne:

Ogólne

Obrót urządzenia 360°

G-sensor

Moduł GPS

Tryb parkingowy

Wi-Fi

Chipset AP6181

Obsługa kart microSD do 64 GB

Sposób montażu: Taśma 3M, uchwyt magnetyczny

Głośnik

Mikrofon

Nagrywanie

Format wideo: MP4

Format zdjęć: JPG

Rozdzielczość nagrań: 1920х1080 FullHD

Rozdzielczość zdjęć: 2048х1536

Ilość klatek na sekundę: 30 fps

Nagrywanie w pętli

Optyka:

Rodzaj soczewki: 6-warstwowe szkło

Kąt nagrywania: 165°

Sensor: GC2023 (1080P)

Wyświetlacz:

Przekątna ekranu 1.2″

Rozdzielczość ekranu 240×204

Proporcje ekranu 16:9

Inne:

Procesor MSTAR MSC8328

Pojemność baterii: 180 mAh, napięcie 3.7 V

Zasilanie: USB 2.0 DC 5V 1– 1.5 А

Pobór prądu: 700 mA

Dostępne języki interfejsu:

Angielski, Niemiecki, Koreański, Francuski, Włoski, Polski, Łotewski, Rumuński, Słoweński, Czeski, Rosyjski, Hiszpański, Japoński, uproszczony Chiński, tradycyjny Chiński.

Wymiary: 4.8х4.8х8.2 mm

 

Dziękujemy firmie Navitel za przekazanie urządzenia do testów.

 

Tekst i zdjęcia:MB

 

399
9

Ocena końcowa

9.0/10

Zalety

  • Łatwy do montowania i demontażu
  • Niespotykany wygląd
  • Bardzo dobra jakośc wykonania
  • Roczna licencja na mapy w pakiecie

Wady

  • Niezadowalająca podczas nocnych wypadów
  • brak 60 klatek
Share.

4 komentarze

  1. Ocena końcowa

    3

    Niestety część funkcji resetuje się. Czujnik ruchy trzeba każdorazowo uruchamiać ręcznie. Nie obsługuje kart 128GB (navi fiksuje). Z 64 też są problemy. WiFi Car – z nędzną paką działa jak chce, a z reguły nie chce.. Brak aktualizacji zarówno aplikacji jak i samego urządzenia. Brak przejrzystego menu – 80% funkcji zbędnych. Wielkość, mocowanie, długi kabel, jakość nagrań na +. reszta NEGATYW.

  2. Ocena końcowa

    1.8

    Kamerkę kupiłem na wyprzedaży, był akurat dzień tej rosyjskiej firmy w media. Czy jestem zadowolony? Niekoniecznie. Jak można w tak ładnie wyglądającej kamerce zrobić montowanie na taśmę? To wstyd! No i jeszcze to odpadanie kamerki od bazy na wertepach. Baza się trzyma, reszta nie. Gdybym wiedział, kupiłbym coś innego, bo wkurza to łapanie sprzętu w czasie jazdy.

    • Navitel to raczej Czeska firma. Mocowanie jest cholernie mocne – więc jeżeli odpada Ci na wertepach tzn. że coś jest nie tak. Podróba?

Leave A Reply