International Engine of the Year – silnik Audi 2.5 TFSI ponownie najlepszy w swej klasie

0

Produkowany przez Audi silnik 2.5 TFSI, otrzymał nagrodę „International Engine of the Year”. To wyczekiwane przez branżę motoryzacyjną wyróżnienie, po raz siódmy z rzędu trafia do Ingolstadt. Kategoria, w której wygrało Audi, to „silniki o pojemności od 2.0 do 2.5 litra”.

„Produkcja silników pięciocylindrowych ma w naszym koncernie długą tradycję. Mimo to, ciągle udoskonalamy tę jednostkę” – mówi dr Stefan Knirsch, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „2.5 TFSI montowany w Audi RS Q3 performance charakteryzuje się olbrzymią siłą ciągu, swobodą pracy na wysokich obrotach i niepowtarzalnym brzmieniem. Muszę też nadmienić, że w nowym Audi TT RS zastosujemy zupełnie nowy pięciocylindrowy silnik z aluminium. To mocny krok czterech pierścieni w przyszłość.”

Jurorzy głosujący na silnik Audi są zgodni w swym werdykcie: „Mało jest silników o mocnym charakterze, ale ta pięciocylindrowa jednostka budzi wspomnienia unikalnego brzmienia motorów samochodów rajdowych grupy B z lat osiemdziesiątych XX w. 2.5 TFSI urzeka nie tylko swoimi doskonałymi osiągami, ale również świetną rozpoznawalnością. W ten sposób Audi przywraca marzenia z lat osiemdziesiątych.”

Oprócz Audi RS Q3 performance, jednostka 2.5 TFSI jest też sercem Audi RS Q3 i RS 3 Sportback. Na potrzeby nowego modelu RS performance, Audi zwiększyło moc silnika 2.5 TFSI. Udoskonalona chłodnica główna i zoptymalizowana pompa paliwowa powodują zwiększenie mocy o 20 kW (27 KM) i wzrost momentu obrotowego z 450 do 465 Nm. Dzięki temu, ten topowy, kompaktowy SUV, od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,4 sekundy, czyli o 0,4 sekundy szybciej niż RS Q3. Jego prędkość maksymalna to 270 km/h.

Nagroda „International Engine of the Year” jest przyznawana co roku, od 1999. Międzynarodowe jury złożone z 65 dziennikarzy z branży motoryzacyjnej, przyznaje nagrody najlepszym silnikom roku w różnych kategoriach. Renomowane wyróżnienie zostało w tym roku przyznane Audi po raz siódmy z rzędu, a już dwunasty w historii.

 

Źródło:Audi

Share.

About Author

Leave A Reply

Wprowadź CAPTCHA - chcemy wiedzieć, że nie jesteś botem *