Ferguson FBOX ATV to potężne urządzenie zamknięte w niewielkiej formie – jego test możecie przeczytać TUTAJ. To set-top-box mini-pc działający pod kontrolą systemu Android for TV. Oprócz doskonałej obsługi mediów, Ferguson FBOX ATV oferuje także zaawansowanym użytkownikom o wiele, wile więcej możliwości, które mogą przekształcić to urządzenie w wydajną maszynę z systemem Linux (dystrybucja Debian).

Zanim jednak rozpoczniesz instalację systemu Linux, odpowiedz sobie sam, czy potrzebujesz dodatkowych funkcji na swoim urządzeniu. Jeśli wystarczy Ci po prostu oglądanie streamowanych treści, jeśli urządzenia potrzebujesz tylko do konsumpcji mediów – ciesz się nim nadal i nie komplikuj sobie życia. Jeśli jednak masz w sobie coś z odkrywcy, lubisz nieco w urządzeniach pogrzebać i dostosowywać je do swoich wymagań, jeśli cokolwiek wiesz o systemie Linux – Ferguson FBOX ATV zapewni Ci mnóstwo zabawy i dodatkowych funkcji. Zapraszamy do zabawy z urządzeniem i odkrywania jego możliwości.

Pamiętaj, że systemy Android i Linux działają równolegle! Nie musisz wybierać, którego systemu chcesz użyć, masz dostęp do obydwu jednocześnie.

CO DAJE INSTALACJA SYSTEMU LINUX NA URZĄDZENIU FERGUSON FBOX ATV?

Przede wszystkim instalowane są od razu gotowe do użytku (co najwyżej wymagające wstępnej konfiguracji) następujące aplikacje:

  • Plex Media Server – potężny serwer udostępniający Twoje media (muzykę, seriale, filmy, zdjęcia) Tobie i Twoim najbliższym w sieci wewnętrznej i zewnętrznej. To jedno z najlepszych rozwiązań istniejących na rynku. W przeciwieństwie do także bardzo lubianego i popularnego media playera Kodi, Plex oferuje architekturę serwer-klient, co pozwala m.in. na dostęp do swoich mediów z dowolnego miejsca na świecie za pomocą przeglądarki internetowej czy aplikacji stworzonej na wszystkie chyba urządzenia mobilne oraz systemy operacyjne.
  • Transmission – znany i popularny klient sieci Bittorrent.
  • Tvheadend – serwer strumieniowania i nagrywania treści wideo z różnych źródeł.
  • pro-ftpd – serwer FTP dla łatwego dostępu do zasobów Ferguson FBOX ATV w sieci lokalnej i zewnętrznej.
  • sshd – serwer ssh umożliwiający zdalne logowanie do urządzenia za pomocą zabezpieczonego protokołu ssh.

PROCEDURA INSTALACJI SYSTEMU LINUX NA URZĄDZENIU FERGUSON FBOX ATV

Jak instaluje się system Linux na urządzeniu Ferguson FBOX ATV? Bardzo prosto. Na początek jednak upewnij się, że spełniasz poniższe wymagania:

  • Posiadasz kartę SD lub napęd USB (pendrive lub zewnętrzny dysk HDD) o pojemności minimum 8GB.
  • Karta SD jest odpowiednio szybka – sugerujemy użycie karty klasy minimum 10 dla zachowania odpowiedniej prędkości działania systemu.
  • Podłączony do portu USB napęd obsługuje standard USB 3.0 – bardzo sugerujemy takie rozwiązanie. System będzie wtedy działał szybko i sprawnie.
  • Jesteś pewien, że podłączone do Ferguson FBOX ATV karta lub pendrive lub dysk HDD nie zawierają ważnych dla Ciebie danych. Podczas instalacji systemu napęd zostanie sformatowany a wszystkie istniejące na nim dane utracone.

Aby zainstalować system Linux, uruchom Ferguson FBOX ATV i na ekranie głównym przejdź pilotem na dolną belkę z ustawieniami systemu. Kliknij na ATV Ustawienia i przejdź do pola Informacje. Po wybraniu tej opcji wyświetli się podmenu, w którym wybierz pierwszą opcję Aktualizacja systemu. Wyświetlona zostanie aplikacja aktualizująca urządzenie. W aplikacji wybierz opcję Reinstall by Online. Wyświetli się menu instalacji aktualizacji. Z tego menu wybierz opcję Ext. Linux (skrót od External Linux) – zainstaluje to system Linux na zewnętrznym napędzie (karcie, pendrive lub dysku zewnętrznym).

Ferguson FBOX ATV

Ferguson FBOX ATV

Ferguson FBOX ATV

Ferguson FBOX ATV

Po kliknięciu na opcji Ext. Linux zobaczysz informację o formatowaniu napędu zewnętrznego, ostrzeżenie z tym związane i prośbę o wyrażenie zgody na przeprowadzenie operacji. Po kliknięciu na przycisk OK rozpocznie się pobieranie i instalacja systemu Linux. Może to potrwać kilka lub kilkanaście minut w zależności od szybkości Twojego łącza i szybkości podłączonego napędu zewnętrznego. W tym czasie urządzenie się zrestartuje, ukaże się ekran aktualizacji (animowane koło i pasek postępu). Poczekaj cierpliwie do zakończenia aktualizacji.

UWAGA! Proces instalacji systemu Linux na napędzie zewnętrznym NIE ingeruje w działający już system Android! Wszystkie Twoje dane i konfiguracja systemu Android zostaną zachowane!

Po uruchomieniu urządzenia daj mu kilka minut na stworzenie odpowiedniej struktury folderów i dowiązań a następnie przejdź do odwiedzonej wcześniej aplikacji ATV Ustawienia i wybierz z menu pozycję Linux. Włącz obsługę systemu Linux za pomocą przełącznika widocznego na ekranie. Po kilku minutach w polu Linux status pojawi się nazwa napędu zewnętrznego, na którym został zainstalowany system Linux (napęd USB lub MicroSD).

Ferguson FBOX ATV

Ferguson FBOX ATV

Nasze gratulacje! Właśnie zainstalowałeś system Linux na swoim urządzeniu Ferguson FBOX ATV. Trudne to raczej nie było ?

JAK KORZYSTAĆ Z SYSTEMU LINUX NA URZĄDZENIU FERGUSON FBOX ATV?

Aby skorzystać z zainstalowanych w systemie Linux aplikacji, przejdź w systemie Android do aplikacji ATV Ustawienia do podmenu Sieć. Jeśli Twoje urządzenie podpięte jest do sieci za pomocą łącza Wi-Fi, zobaczysz tu między innymi adres IP urządzenia w sieci wewnętrznej. Jeśli podłączyłeś swoje urządzenie do sieci za pomocą łącza Ethernet, przejdź do podmenu Settings i sprawdź adres IP swojego urządzenia.

Ferguson FBOX ATV

Teraz połączmy się z zainstalowanymi aplikacjami.

Plex Media Server – wpisz w przeglądarce internetowej adres https://numer_IP_urzadzenia:32400/web – otworzy się interfejs serwera Plex. Skonfiguruj swój serwer. Po pomoc odsyłamy do twórców oprogramowania Plex.

Tvheadend – wpisz w przeglądarce internetowej adres https://numer_IP_urzadzenia:9981 i podaj dane logowania (znajdziesz je w instrukcji FBOXa ATV). Skonfiguruj swój serwer. Po pomoc odsyłamy do twórców oprogramowania Tvheadend.

pro-ftpd – do połączenia się z serwerem FTP użyj klienta FTP i wpisz numer_IP_urzadzenia w pole „serwer” i podaj dane logowania (znajdziesz je w instrukcji FBOX ATV).

sshd – do połączenia z serwerem ssh użyj klienta ssh (np. Putty – polecamy dla systemów Windows). W odpowiednie pole wpisz numer_IP_urzadzenia i podaj dane logowania (znajdziesz je w instrukcji FBOX ATV).

Teraz pozostaje nam już tylko życzyć Ci udanej zabawy i wyciskania ostatnich soków ze swojego urządzenia. Podpowiemy tylko, że nam udało się bez większych problemów uruchomić na urządzeniu Ferguson FBOX ATV serwer vnc (zdalny pulpit), apache z mysql i wordpressem (strona internetowa na popularnym CMSie), serwer CalDAV/CalDAV i sporo innych jeszcze usług. A wszystko działało bardzo dobrze dzięki ogromnej mocy urządzenia Ferguson FBOX ATV.

Za: Ferguson

Share.

2 komentarze

  1. Pingback: Ferguson FBOX ATV – Instalacja serwera WWW (APACHE + MYSQL + PHP5 + WORDPRESS) — oAutach.pl

  2. Pingback: TEST | Ferguson FBOX ATV - UHD Smart TV w każdym domu — oAutach.pl

Leave A Reply