Dwa samochody autonomiczne Grupy PSA przejechały z Paryża do Amsterdamu

0

Ponad 300 km przejechały 12 kwietnia 2016 r. w trybie autonomicznym dwa samochody Citroën C4 Picasso, aby w Amsterdamie wziąć udział w wydarzeniu na skalę europejską. Uczestniczyło w nim kilkunastu producentów pojazdów i ministrów transportu krajów Unii Europejskiej, której prezydencję sprawuje obecnie Holandia.

Oba pojazdy Grupy PSA wyjechały z Vélizy w trybie „eyes off” (bez nadzoru kierowcy) i przejechały odległość kilkuset kilometrów, po dopuszczonych do takiego trybu jazdy trasach między Paryżem a Amsterdamem. Tryb „eyes off” odpowiada trzeciemu stopniowi automatyzacji jazdy(*): kierowca nie musi interweniować, ale zachować czujność, nadzorując działanie systemów. Dwóch blogerów i jeden dziennikarz mieli okazję przetestować te pojazdy na jednym francuskich z odcinków trasy.

Ta najnowsza inicjatywa Grupy PSA została podjęta z okazji europejskiego wydarzenia pod nazwą „The Experience”, które odbyło się 14 kwietnia 2016 r. Stanowiło ono część programu nieformalnego szczytu ministrów transportu Unii Europejskiej, który odbył się w Amsterdamie. Wcześniej Rada Europy wydała oświadczenie wzywające do współpracy przedstawicieli rządów i firm przemysłowych. Celem jest przyspieszenie badań i rozwoju w dziedzinie autonomicznej jazdy oraz doprowadzenia do zmian w przepisach i infrastrukturze.

 

Źródło:Citroen

Share.

About Author

Leave A Reply

Wprowadź CAPTCHA - chcemy wiedzieć, że nie jesteś botem *